• 0
  • Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 3466
  • Dodano: 2017-11-16 / 11:05
  • Komentarzy: 1

Co raz więcej dzieci choruje na cukrzycę, nie bagatelizujmy objawów

 
 
Co raz więcej dzieci choruje na cukrzycę, nie bagatelizujmy objawów

(Fot. Dżacheć)

Problem cukrzycy dotyczy nie tylko ludzi starszych. O skali problemu, radzeniu sobie z chorobą, dostrzeganiu symptomów cukrzycy i diecie wysłuchali wykładu dyrektorzy placówek oświatowych, opiekunki i pedagodzy, oraz inni zainteresowani tym zjawiskiem w naszym województwie

14 listopada 2017 r. w Sali im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego Urzędu Wojewódzkiego odbyła się konferencja pod hasłem "Dziecko z cukrzycą w placówce oświatowej", zorganizowana pod patronatem Ministerstwa Zdrowia, we współpracy z Urzędem Wojewódzkim w Opolu oraz Kuratorium Oświaty w Opolu. W szkoleniu wzięło udział blisko 80 osób.

- Przy niektórych przypadkach należy reagować szybko, na przykład jeśli występuje u dziecka hipoglikemia. Nauczyciele powinni wiedzieć wtedy co zrobić, kładę na to duży nacisk podczas warsztatów z pedagogami. Objawy i diagnozy w kierunku cukrzycy typu I występują już u dzieci przedszkolnych. Zdarza się, że na oddziale dzieci obchodzą swoje pierwsze urodziny - mówi Ewa Ledwoń, edukator diabetologiczny w Państwowej Medycznej Wyższej Szkole Zawodowej w Opolu.

Na cukrzycę choruje coraz więcej osób. Bardzo często choroba przychodzi znienacka. Nie można się nią zarazić, najczęściej atakuje zimą. Pierwsze objawy są często mylone z dolegliwościami nerkowymi. - Objawy to częste oddawanie moczu, ciągłe pragnienie, spadek masy ciała, moczenie nocne. Jest to pierwszy sygnał, kiedy należy udać się do lekarza. - informuje Karolina Górska - Flak, lekarz pediatrii. Później dochodzi osłabienie organizmu, senność. Pierwsze objawy są bardzo często bagatelizowane szczególnie wtedy, kiedy w rodzinie nikt na cukrzycę nie chorował. - Obserwujemy dane statystyczne i niestety ten problem narasta i stąd zorganizowaliśmy to spotkanie - informuje Mieczysław Wojtaszek, dyr. Wydz. Polityki Społecznej i Zdrowia OUW w Opolu.
reklama

Więcej zdjęć

24opole.pl
24opole.pl
24opole.pl
24opole.pl
24opole.pl
reklama

Napisz co o tym myślisz!

Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

2017-11-17 06:02:45 [94.254.148.*] id:1546528  
Darogb: Napisał postów [313], status [pismak] Reputacja
Sami rodzice doprowadzają do tego bo zamiast do szkoły dac kanapke i owoc najprościej chipcy i batonik

Nick:
Treść: