• Wyświetleń: 3238
    • Dodano: 2017-06-16 / 11:45
    • Komentarzy: 0
    • Artykuł sponsorowany

    Studia praktyczne - dobry sposób na znalezienie pracy

    W pierwszej edycji projektu Studia Praktyczne staż w Pasta Food Company w Opolu miał Bartłomiej Muczyński, student III roku mechaniki i budowy maszyn Politechniki Opolskiej. - Jak najbardziej było warto przystąpić do tego projektu. Zdobywam doświadczenie, obserwuję jak pracuje się w takiej firmie, a

    26 firm z regionu zadeklarowało chęć przyjęcia studentów Politechniki Opolskiej na płatne, kilkumiesięczne staże w ramach drugiej edycji projektu tzw. studiów praktycznych. Dla studentów będzie to okazja by zyskać doświadczenie, a dla firm aby znaleźć i wykształcić sobie pracowników.

    "Studia praktyczne - staże zawodowe" to wspólna inicjatywa Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki (OCRG), Politechniki Opolskiej i opolskich firm. W kończącej się właśnie pierwszej, pilotażowej edycji tego projektu wzięło udział 8 studentów Politechniki Opolskiej, których na staże przyjęło 6 firm z województwa opolskiego. Druga edycja właśnie rusza. Będzie realizowana, bo taką potrzebę zgłaszali w ostatnich miesiącach sami przedsiębiorcy.
    - Cieszy nas bardzo, że inicjatywa się spodobała i że chcą ją kontynuować zarówno firmy, jak i uczelnia. O tym, że odpowiada ona na zainteresowanie opolskich firm świadczy fakt, że w drugiej edycji chęć przyjęcia studentów na staże wyraziło wstępnie aż 26 firm - mówi Magdalena Możdżeń, zastępca kierownika Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera, które działa przy OCRG.
    Są wśród nich np. Animex Foods; Famet; Mubea; Neapco Europe; Henniges Automotive; ifm ecolink; Mondelēz Polska; Polaris; Nutricia, Zakład Technologii Wysokoenergetycznych Explomet czy Nestro ze Starego Olesna. Dyrektor Nestro Radosław Gliński mówi, że firma zdecydowała się przystąpić do tego projektu, bo chce mieć wpływ na rozwój kadr technicznych, które mogłaby w przyszłości zatrudniać. - Wprawdzie z praktyczną nauką jest już na uczelniach lepiej, niż przed laty, ale wciąż studia to czas, w którym dominuje teoria. Projekt studiów praktycznych daje możliwość nauki niemal w systemie dualnym. Poza tym kontakt firmy ze studentem jest dłuższy, a więc korzystniejszy, niż w ramach miesięcznych praktyk - wyjaśnia Gliński.

    W tej edycji Nestro gotowe jest przyjąć jednego, ewentualnie dwóch studentów, najchętniej z powiatu oleskiego albo kluczborskiego. - Zakładam, że jeśli się poznamy i przekonamy do siebie, to taka osoba może po studiach znaleźć u nas pracę. Najlepiej więc, by mieszkała w okolicy - wyjaśnia Gliński.

    W ramach drugiej edycji projektu, tak jak w pierwszej, na staże będą przyjmowani studenci III roku studiów z kierunku mechanika i budowa maszyn oraz mechatronika Politechniki Opolskiej z najlepszymi wynikami w nauce. Nowością jest to, że będą mogli wziąć w nim udział także studenci III i IV roku studiów z Wydziału Inżynierii Produkcji i Logistyki Politechniki Opolskiej. By łączyć pracę z nauką studenci będą objęci tzw. indywidualnym tokiem nauczania. Będą też mieć przydzielonego indywidualnego opiekuna studiów. Ile czasu będą spędzać w firmie, a ile na zajęciach - zależeć będzie od ustaleń studenta z firmą i uczelnią. Indywidualnie ustalana między studentem a firmą, podobnie jak w pierwszej edycji projektu, ma też być wysokość wynagrodzenia.

    - Obok klas patronackich zakładanych przez firmy, realizowanego przez OCRG Opolskiego Programu Stażowego czy projektu "Opolskie szkolnictwo zawodowe bliżej rynku pracy" studia praktyczne to kolejny, skuteczny mamy nadzieję sposób, na łączenie młodych osób z lokalnym rynkiem pracy i przedsiębiorcami - podkreśla marszałek woj. opolskiego Andrzej Buła.

    W ostatnim czasie firmy zaprezentowały się już młodym ludziom na Politechnice Opolskiej. Teraz uczelnia zapisuje studentów chętnych do udziału w projekcie. Kolejnym krokiem będą natomiast rozmowy kwalifikacyjne osób chętnych do odbycia staży w konkretnych firmach.

    Studenci zainteresowani wzięciem udziału w projekcie mogą się też zgłaszać do p. Magdaleny Możdżeń z OCRG: m.mozdzen@ocrg.opolskie.pl


    Loga

    Artykuł sponsorowany

    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest całkowicie zamknięte.