Największe wsparcie od miasta na organizację wydarzeń kulturalnych w Opolu otrzymało stowarzyszenie Opolskie Lamy, organizator festiwalu filmowego.(Fot: archiwum)
Zobacz takze IMGW wydał ostrzeżenie dla województwa opolskiego
Do podziału ratusz miał 400 tysięcy złotych. To kwota skromna, jeśli wziąć pod uwagę, że na sfinansowanie wszystkich ponad 60 projektów które starały się o dotację, potrzeba było ponad 2 miliony złotych. - Doceniamy kreatywność i zaangażowanie organizacji działających w mieście, ale pulę środków mieliśmy bardzo ograniczoną. Przy tak dopiętym budżecie i tak cieszymy się że pulę konkursową udało się utrzymać na poziomie sprzed roku – mówi Krzysztof Kawałko, wiceprezydent Opola. - Bardzo dokładnie analizowaliśmy składane wnioski. Brane pod uwagę były m.in. ranga wydarzenia, jego zasięg oraz pomysł. Szalenie ważne było też doświadczenie przy realizacji wcześniejszych imprez, ich dobre rozliczenie a także wkład własny w projekt, zarówno w postaci pracy jak i środków – wylicza Kawałko.
Zobacz takze Zderzenie samochodu z motocyklem na ulicy Oświęcimskiej. Jedna osoba trafiła do szpitala
Te kryteria według ratusza najlepiej spełniło stowarzyszenie Opolskie Lamy, organizator festiwalu filmowego pod tą samą nazwą. Tylko na przygotowanie edycji 2012 z miejskiej kasy przeznaczonych zostało 50 tysięcy złotych a kolejne 20 tys. na towarzyszące imprezie warsztaty dla dzieci – Opolskie Lamki. Aż trzy projekty za pieniądze z budżetu miasta zrealizuje OPAK, czyli Opolski Projektor Animacji Kulturalnych. 18,5 tysiąca pochłonie organizacja Ulicy Kultury a pół tysiąca mniej wydanie informatora o imprezach w mieście. 7 tysięcy wyniosła dotacja na pokaz dyplomów studentów Instytutu Sztuki Uniwersytetu Opolskiego. Kolejne przedsięwzięcia kulturalne wsparte przez miasto to mistrzostwa Polski oraz Europy mażoretek (łącznie 38 tys. zł), festiwal " W oparach dźwięków" (20 tys. zł), przegląd muzyczny Młode Opole (20 tys. zł).
Wśród 33 dofinansowanych projektów jest też sporo wydarzeń dotowanych mniejszymi kwotami. Powstanie komiksu historyczno - baśniowego pt. Opole. Tak tu się zaczęło...” otrzymało 15 tys. zł, realizacja filmu dokumentalnego poświęconego poematowi Tomasza Różyckiego "Dwanaście stacji” dostała 10 tys. zł, śląski turniej kulinarny 8 tys. zł a „Salon Jesienny” otrzymał dotację w wysokości 7 tys. zł.





ombre: Napisał postów [21167], status [VIP]
na kulture jest a co ze sztuka?