- Autor: Greg
- Wyświetleń: 6015
- Dodano: 2011-10-29 / 11:08
- Komentarzy: 123
W sobotę w nocy zmieniamy czas na zimowy
Zmiana czasu, odbywająca się dwa razy w roku, ma się przyczynić do efektywniejszego wykorzystania światła dziennego i oszczędności energii. Co roku jednak wraca dyskusja na temat sensu wprowadzania takich zmian. Faktycznie - nie wszyscy stosują się do tej zasady, czas letni i zimowy obowiązuje w ponad 60 krajach świata.
Obowiązuje ona prawie we wszystkich krajach Unii Europejskiej, wyjątkiem jest Islandia. Natomiast na czas zimowy nie przejdzie w tym roku Rosja i Białoruś. Wątpliwości miały także władze Ukrainy, ale ostatecznie zatwierdzono zmianę czasu.
Zobacz także 25-lecie TVN24 w Opolu. Widzowie zaglądają za kulisy pracy stacji
Poza frajdą dla śpiochów, którzy mogą pospać bezkarnie godzinę dłużej oraz imprezowiczów, dla których będzie to najdłuższa noc w roku, zmiana czasu to utrapienie dla podróżnych. Pociągi o godzinie 3 zatrzymają się na najbliższej stacji, gdzie będą stały przez godzinę. Jak tłumaczą władze PKP, to jedyny sposób, by zachować rozkład jazdy.
To także wyzwanie dla zegarmistrzów, którzy nierzadko muszą przestawić w swoich zakładach kilkadziesiąt zegarów. - Ale to żaden problem. Część zegarków jest w naprawie i nie działa, więc godzinę na nich ustawię dopiero, gdy przyjdzie je odebrać klient - mówi Tadeusz Ciuła, opolski zegarmistrz.
W Polsce zmiana czasu została wprowadzona w okresie międzywojennym, następnie w latach 1946-1949, 1957-1964 i stosuje się ją nieprzerwanie od 1977 roku. Kolejna zmiana czasu czeka nas 24 marca 2012 roku.
reklama
Forum
reklama
Najczęściej czytane
17 sierpnia
Policja prosi o pomoc w indentyfikacji psa i ustaleniu właściciela. Uwaga, drastyczne zdjęcia.18+
27 lipca
Śmierć 4-letniej dziewczynki w Gogolinie. Policja zatrzymała matkę
17 sierpnia
"Siódmy raz na pielgrzymim szlaku". Z Opola ruszyli w stronę Jasnej Góry
12 sierpnia
Za nami zaćmienie Słońca. Pochwalcie się swoimi zdjęciami
17 sierpnia
Granat moździerzowy na placu zabaw przy ulicy Niemodlińskiej. Na miejscu saperzy AKTUALIZACJA
23 sierpnia
Festiwal Ognia i Wody nad Jeziorem Nyskim. Tysiące widzów i widowiskowy pokaz
23 sierpnia
Domowa hodowla szczurów wymknęła się spod kontroli?Zwierząt może szybko przybywać

W dyskusji: 123
zamieszkała z moim kolegą,
śpi do 13, teraz będzie dłużej,
chyba jest bezdomna, dziwne,
cały czs dzwonią do niej jacyś kolesie,
albo sie ukrywa, tyle co wiem to
molestowała swoje dziecko