Pozostawienie psa w zamkniętym samochodzie podczas upału, nawet na kilkanaście minut, zagraża jego życiu.(Fot: Dżacheć)
30 kwietnia bieżącego roku. W opolskiej hali „Okrąglak” odbywa się Międzynarodowa Wystawa Psów Rasowych. Co kilka godzin przez megafon do uczestników imprezy dobiega komunikat wzywający posiadacza konkretnego samochodu pozostawionego na pobliskim parkingu o wypuszczenie z niego zamkniętych czworonogów. - Brak wyobraźni jest porażający, zostawiamy psa w zamkniętej puszce, bez dostępu do świeżego powietrza, w temperaturze jeszcze wyższej niż upał na zewnątrz – oburza się Stanisław Firlik, sędzia wspomnianych zawodów, a także lekarz weterynarii. A skutki takiego niedopatrzenia dla psa mogą być wyrokiem śmierci.
- U psów długowłosych i tych z krótkim nosem trzeba być szczególnie ostrożnym, mają one kłopoty jeśli dociera do nich za dużo ciepła i bardzo szybko następuje przegrzanie organizmu – wyjaśnia specjalista. - Bardzo szybko może dojść do ziania, ślinienia, przekrwienia spojówek, a po nieco dłuższym czasie do obrzęku mózgu, drgawek czy zatrzymania oddechu bądź akcji serca – podkreśla Firlik. Normalna temperatura u psa to na ogół 39 stopni. Z przegrzaniem jego organizmu mamy do czynienia już przy temperaturze 41 stopni i często wystarczy na to kilkanaście minut w zamkniętym samochodzie.
Ale życie podczas upalnych dni czworonogom ich właściciele utrudniają na jeszcze wiele innych sposób. - Źle dobrany kaganiec bądź założony zbyt ciasno może sprawić, że pies będzie miał problem z oddychaniem. Najczęściej zapominamy jednak, że psu trzeba zapewnić dostęp do czystej wody – wylicza Stanisław Firlik. - Bardziej otyłym psom nie zalecam też intensywnych spacerów w gorące dni – dodaje.
Kiedy stwierdzimy wymienione wcześniej objawy przegrzania naszego czworonoga warto pamiętać o kilku prostych czynnościach, które mogą mu uratować życie. - Nie wrzucamy psa do lodowatej wody, bo może to spowodować szok termiczny i paraliż. Spryskujemy go wodą bądź obkładamy mokrymi ręcznikami – radzi Firlik. - Jeśli nie będzie wyraźniej poprawy warto podczas tych czynności zadzwonić do weterynarza i uprzedzić go o sytuacji, bardzo często psu mogą pomóc już tylko leki nawadniające i poprawiające krążenie – przypomina.
Za pozostawienie psa w samochodzie podczas upałów właścicielom grożą sankcje, wynikające z ustawy o ochronie zwierząt. Kara może wynieść nawet rok więzienia. W skrajnych przypadkach, kiedy pies się udusi jego właścicielowi może zostać postawiony zarzut znęcania się nad zwierzęciem ze szczególnym okrucieństwem, za co grozi do dwóch lat pozbawienia wolności.
Sanitariusz: Napisał postów [27], status [nowy]
Moj pies ma nawet swoja poduszke :) POZDREOWIENIA DLA WSZYSTKICH PUPILI I ICH PANOW