• Autor: Dagmara
    • Wyświetleń: 413
    • Dodano: 2026-06-29 / 09:31
    • Komentarzy: 0

    Kolorowe tratwy ponownie opanowały Odrę. Za nami XXVII Pływadła

    Własnoręcznie zbudowane tratwy, pomysłowe przebrania i kilkudziesięciokilometrowy spływ Odrą - tak wyglądała XXVII edycja Pływadeł. Finał jednej z najbardziej charakterystycznych imprez regionu odbył się 28 czerwca w Kędzierzynie-Koźlu.

    Pływadła to wydarzenie, które od blisko trzech dekad przyciąga miłośników nietypowych konstrukcji pływających. Uczestnicy samodzielnie projektują i budują swoje tratwy oraz inne jednostki pływające z różnych materiałów. Konstrukcje muszą nie tylko przyciągać uwagę wyglądem, ale przede wszystkim bezpiecznie pokonać trasę spływu Odrą.

    Tegoroczna, XXVII edycja rozpoczęła się w Raciborzu. 42 załogi wyruszyły w kilkudziesięciokilometrowy rejs do Kędzierzyna-Koźla, prezentując przygotowane przez siebie pływadła. Wśród konstrukcji nie zabrakło humorystycznych motywów, nawiązań do popkultury oraz pomysłowych dekoracji, a uczestnicy tradycyjnie wystąpili w strojach dopasowanych do swoich projektów.

    Po dopłynięciu na metę na przystani "Szkwał" odbyła się prezentacja wszystkich załóg oraz ocena przygotowanych konstrukcji. Jury brało pod uwagę przede wszystkim pomysłowość, estetykę wykonania i sposób prezentacji pływadła.

    W tegorocznej edycji pierwszą nagrodę przyznano ex aequo dwóm załogom. Zwyciężyły "Barbie Land" z Grzegorzowic oraz "Gang Słodziaków", które otrzymały nagrody po 4 tys. zł.

    Drugie miejsce zajęła załoga "OSCAR", a trzecie "Starowiejscy Szałociarze". Wyróżnienia otrzymały natomiast "Słoneczny Patrol", "Safari" i "Wesoły Wóz". Nagrody dla zwycięzców ufundowali Prezydent Miasta Kędzierzyn-Koźle, Prezydent Miasta Racibórz oraz Starosta Powiatu Kędzierzyńsko-Kozielskiego.

    Pływadła od lat pozostają jedną z najbardziej rozpoznawalnych imprez odbywających się na Odrze. Wydarzenie łączy kreatywność uczestników z rekreacją i promowaniem rzeki jako miejsca aktywnego wypoczynku, a każda edycja przynosi nowe, własnoręcznie wykonane konstrukcje, które są główną atrakcją spływu.

    Zdjęcie (1/77)

    Fot. Miasto Kędzierzyn-Koźle/B&W

    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".