• Autor: Dagmara
    • Wyświetleń: 1508
    • Dodano: 2026-05-13 / 10:01
    • Komentarzy: 14

    Robot chirurgiczny Versius już w USK w Opolu. Urolodzy rozszerzają zakres leczenia

     Robot chirurgiczny Versius już w USK w Opolu. Urolodzy rozszerzają zakres leczenia

    (Fot. USK)

    Zespół Oddziału Urologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu rozszerzył zakres technik małoinwazyjnych o leczenie z wykorzystaniem robota chirurgicznego Versius. - To narzędzie, które zapewnia nam lepszy ogląd pola operacyjnego, a dzięki temu pozwala prowadzić zabiegi jeszcze bardziej precyzyjnie, z korzyścią dla pacjenta - komentuje kierownik oddziału i uniwersyteckiej kliniki dr hab. Marcin Życzkowski, prof. Uniwersytetu Opolskiego.

    - Aktualnie korzystamy z robota do przeprowadzania zabiegów radykalnej prostatektomii, czyli chirurgicznego usunięcia całego gruczołu krokowego (prostaty), pęcherzyków nasiennych oraz niekiedy węzłów chłonnych, co jest tzw. "złotym standardem" w leczeniu raka prostaty - informuje dr n. med. Jakub Ryszawy, z-ca kierownika oddziału.
    - Patrząc z punktu widzenia korzyści dla pacjenta to zwykle krwawienie podczas zabiegu jest mniejsze, a precyzyjne, oszczędzające cięcia zwiększają szanse na prawidłowe trzymanie moczu i utrzymanie wzwodów. Czas rekonwalescencji porównywalny jest z okresem po innych zabiegach endoskopowych, czyli takich, gdzie do wnętrza ciała dostajemy się narzędziami przez małe otwory - kontynuuje dr Ryszawy.

    Zobacz takze 33-latek z Opola z zarzutami znęcania się nad dziećmi i psem

    Operacje z wykorzystaniem robota zapewniają jakość obrazu 3D, co daje lepszy ogląd pola operacyjnego. Są też mniej męczące dla operatorów - lekarz nie stoi nad stołem operacyjnym przed wiele godzin.

    - Jesteśmy również przygotowani do robotycznego wykonywania nefrektomii, czyli usunięcia nerki, także z powodu nowotworu, organooszczędzającej operacji usunięcia samego guza, pozostawiając nerkę, oraz do najtrudniejszej i chyba najdłuższej operacji w urologii onkologicznej, czyli cystektomii radykalnej, tj. usunięcia pęcherza moczowego z powodu nowotworu. Tym samym poszerzyliśmy w USK w Opolu wachlarz możliwości terapeutycznych do leczenia różnego rodzaju nowotworów układu moczowego - informuje prof. Marcin Życzkowski.

    Zobacz takze Jechał pijany mimo dwóch dożywotnich zakazów. W aucie przewoził troje malutkich dzieci

    Jednak podkreśla, że samo posiadanie przez szpital robota to za mało, żeby oferować pacjentom skuteczne i bezpieczne leczenie. - Kluczowe są umiejętności operatorów. Robot to telemanipulator przydatny jedynie w ludzkich rękach, które wiedzą, co nim robić. Nasi operatorzy, to lekarze, którzy równie dobrze radzą sobie z wykonywaniem zabiegów metodami otwartymi i endoskopowymi, których zwieńczeniem są aktualnie operacje robotyczne. Bez wiedzy i doświadczenia chirurgów robot nic by nie zrobił - podkreśla prof. Życzkowski.

    Rak prostaty jest najpowszechniejszym nowotworem złośliwym diagnozowanym u mężczyzn (najczęściej po 50. roku życia) w Polsce i na świecie. Dotychczas zespół USK w Opolu wykonał ponad 20 zabiegów usunięcia tego nowotworu przy użyciu robota, a szacuje, że rocznie może wykonać ich ok. 100.

    - Rozszerzamy zakres usług medycznych świadczonych w naszym szpitalu, z wykorzystaniem nowoczesnych technik. Cieszy mnie, że zespół kierowany przez prof. Marcina Życzkowskiego, oferuje pacjentom coraz szersze spectrum metod leczenia chorób układu moczowego - komentuje Dariusz Madera, dyrektor generalny USK w Opolu.
    reklama

    Więcej zdjęć

     Robot chirurgiczny Versius już w USK w Opolu. Urolodzy rozszerzają zakres leczenia
     Robot chirurgiczny Versius już w USK w Opolu. Urolodzy rozszerzają zakres leczenia
     Robot chirurgiczny Versius już w USK w Opolu. Urolodzy rozszerzają zakres leczenia

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

    2026-05-15 11:38:54 [151.248.33.*] id:1688854  
    kamyk17: Napisał postów [620], status [rozpisany/na] Reputacja
    Dziwi mnie ten spór. Moim zdaniem sprawa jest prosta. Zakup robota to ewidentny sukces szpitala. Zapaść Polskiej Służby Zdrowia to ewidentna klęska rządu.

    Nick:
    Treść:
    Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [3]
    2026-05-15 12:19:15 [5.173.26.*] id:1688856  
    lisek4321: Napisał postów [330], status [wyjadacz] Reputacja
    jasne,,,kleska...tusk wywozi kase w taczce do niemiec....przeciez matoly polska placi za szczepionki,respiratory,olbrzymie pieniadze,bo matoly pokupowali bezmyslnie wiele rzeczy a teraz kleska rzadu,,,trzeba byc debilem zeby myslec jedno torowo,,takze jak na wstepie,,,,pisowcy nie na urologie,,,psychiatria....
    2026-05-15 13:19:33 [151.248.33.*] id:1688857  
    kamyk17: Napisał postów [620], status [rozpisany/na] Reputacja
    Nie na temat,nieprawdziwie,emocjonalnie,chamsko.W stylu ostaniej wypowiedzi minister zdrowia ,która twierdzi,że jest wszystko ok. Klęska rządu w sektorze zdrowotnym jest widziana gołym okiem i codziennie dośwadczana przez każdego kto choruje i nie tylko.Zamykanie szpitali,likwidacja porodówek,brak dostępu do lekarza,ograniczenie badań diagnostycznych i dalsze zapowiedziane cięcia,np.,/np.w limicie usuwania zaćmy,bezpłatnych leków dla seniorów/,kolosalne zadłużenie NFZ,to MEGAKLĘSKA TEGO RZĄDU. Wracanie do czasów covidu to już oklepana wymówka,która brzmi:"wszystkiemu winny PIS" i na którą łapią się już tylko bezkrytyczni wyznawcy Tuska.
    2026-05-15 15:23:21 [5.173.26.*] id:1688858  
    lisek4321: Napisał postów [330], status [wyjadacz] Reputacja
    no tak nie ma co wracac...do czasow covidu,,,bo oklepane,,,2 miliardy na mierzeje,,,łomza,,,i wiele innych bzdurnie wydanych pieniedzy,,,no ale po co sie cofac,,,tacy wlasnie matoly pouczajacy innych,prywatnie pewno mieszka w szopie podpartej miotla,ale na forum expert,,,posrancy pisowscy z cieniutkimi paluszkami,,,i mozgiem z gowna...
    2026-05-13 13:08:35 [5.173.176.*] id:1688817  
    lisek4321: Napisał postów [330], status [wyjadacz] Reputacja
    aha,,,,KK35947,matole,na co ci termin,,to jest urologia,,,,pisowcow przyjmuja na psychiatrii,,,

    Nick:
    Treść:
    Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [7]
    2026-05-13 19:08:44 [194.29.182.*] id:1688824  
    KK 35947: Napisał postów [4451], status [VIP] Reputacja
    Dostałeś przepustkę???
    2026-05-13 19:36:42 [5.173.176.*] id:1688825  
    lisek4321: Napisał postów [330], status [wyjadacz] Reputacja
    typowo pisowska odzywka,,,,,wy tak wszyscy podobni ze szok,,,mozgi sprane po rowno;-)))
    2026-05-13 22:53:31 [194.29.182.*] id:1688828  
    KK 35947: Napisał postów [4451], status [VIP] Reputacja
    Aleś ty głupi...
    2026-05-14 08:36:37 [5.173.176.*] id:1688829  
    lisek4321: Napisał postów [330], status [wyjadacz] Reputacja
    pewno wina Tuska,,,,to wasz zelazny argument,,,,i pewno zawierzysz mnie Matce Boskiej.....
    2026-05-14 09:27:06 [83.10.128.*] id:1688832  
    ktostamtaki: Napisała postów [1053], status [stały bywalec] Reputacja
    Przestańcie się kłócić. Każdy widzi że od 2 lat Polska to raj na ziemi, kraina mlekiem i miodem płynąca. Wszystkie wskaźniki i dane szczególnie te z europejskiego EUROSTATU pokazują jasno - jest tragicznie w Polsce, zapaść, drożyzna, a miało być tak tanio i dobrze xD
    2026-05-14 13:40:47 [129.222.109.*] id:1688834  
    Polpha: Napisał postów [10076], status [VIP] Reputacja
    W ostatnich 2 latach moje zarobki skoczyły o kilkanaście- kilkadziesiąt %- zależy od premii. 5 razy w roku egzotyczne wakacje i dalej apetyt na więcej. Kto potrafi pracować i działać, ten żyje coraz lepiej — a kto nie potrafi, zawsze będzie tylko płakał i narzekał. Dobranoc.
    2026-05-15 07:52:17 [5.173.26.*] id:1688849  
    lisek4321: Napisał postów [330], status [wyjadacz] Reputacja
    dokładnie polpha,ale pisowska tłuszcza i czerń zawsze bedzie niezadowolona,bo sa nieudolnymi matołami,,,ktorym ora et labora i tyle,,,w chłopach byl taki kuba socha,,,,typowy pisowiec,,,,mentalnie...
    2026-05-13 12:35:49 [5.173.176.*] id:1688816  
    lisek4321: Napisał postów [330], status [wyjadacz] Reputacja
    Doktory Iwanicki i Hobot na tym "playstation"naprawde swietnie sobie daja rade,,,,klasa napewno europejska,,,i szacunek za pełne zaangażowanie w dobro pacjeta,,,Jak chorowac to tylko na urologi;-))))

    Nick:
    Treść:
    2026-05-13 10:14:10 [31.60.14.*] id:1688814  
    KK 35947: Napisał postów [4451], status [VIP] Reputacja
    Na kiedy terminy z NFZ?

    Nick:
    Treść: