• Autor: Dagmara
    • Wyświetleń: 348
    • Dodano: 2026-03-03 / 11:30
    • Komentarzy: 0

    Itaka o sytuacji na Bliskim Wschodzie. Trwają rozmowy w sprawie powrotów klientów

    Itaka o sytuacji na Bliskim Wschodzie. Trwają rozmowy w sprawie powrotów klientów
    W związku z eskalacją konfliktu na Bliskim Wschodzie i wstrzymaniem operacji pasażerskich w części portów lotniczych, biuro podróży Itaka prowadzi rozmowy z liniami lotniczymi w sprawie bezpiecznego powrotu klientów do Polski.

    Stanowisko w tej sprawie przekazał wiceprezes Itaka Holdings Piotr Henicz. Spółka wskazuje, że czasowo wstrzymane zostały operacje pasażerskie na lotniskach w Dubaju, Abu Zabi i Dosze.

    "W związku z eskalacją konfliktu na Bliskim Wschodzie i czasowym wstrzymaniem operacji pasażerskich na lotniskach w Dubaju, Abu Zabi i Dosze, informujemy, że jesteśmy w trakcie rozmów z liniami lotniczymi, aby w miarę możliwości jak najszybciej, bezpiecznie sprowadzić naszych klientów do Polski, co oczywiście zależy od dostępności samolotów oraz przestrzeni powietrznej. W rejonie Bliskiego Wschodu mamy klientów wyłącznie w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (Dubaj, Abu Dhabi) oraz w Katarze (Doha). Wszyscy mają zapewnione zakwaterowanie w hotelach i przedłużone ubezpieczenie. Na miejscu są nasi rezydenci i piloci, którzy udzielają bieżącego wsparcia i informacji" - przekazał Henicz w stanowisku przesłanym PAP.

    Wiceprezes Itaki zaznaczył, że trudności mogą dotyczyć także osób wracających z dalszych kierunków, takich jak Bali, Indie czy Nowa Zelandia, które korzystają z przesiadek w Dosze i Dubaju. "Oni również są pod naszą opieką. Zapewniono im zakwaterowanie i przedłużenie ubezpieczenia. Podobnie w przypadku klientów, którzy mieli zaplanowane powroty z kierunków takich jak Sri Lanka, Mauritius, Malediwy, RPA czy Australii, którym linie lotnicze anulowały wyloty jeszcze przed rozpoczęciem podróży z uwagi na przelot do portów przesiadkowych w Dosze czy Dubaju. Klienci pozostają w hotelach i mają przedłużone ubezpieczenie. Staramy się zapewnić im powroty innymi trasami. Nie jest to łatwe, bo problem dotyczy wielu biur podróży, a to oznacza, że miejsc w samolotach jest mało lub nie ma ich wcale" - wyjaśnił.

    Klienci z wylotami zaplanowanymi w dniach 1-4 marca do Zjednoczonych Emiratów Arabskich otrzymali informację o anulacjach z możliwością bezkosztowej rezygnacji lub wyboru oferty zastępczej. Dotyczy to także wycieczek na Bali i do Jordanii. Jak zaznaczył Henicz, "sytuacja jest dynamiczna", a decyzje dotyczące kolejnych terminów mają być podejmowane sukcesywnie, z uwzględnieniem komunikatów Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

    Zgodnie z planem odbył się natomiast lot klientów biura do Salalah w Omanie. Bez zakłóceń realizowane są również połączenia do Egiptu, choć możliwe są opóźnienia wynikające ze zwiększonego ruchu w przestrzeni powietrznej.
    reklama

    Wydarzenia pod patronatem portalu

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".