• Autor: Dagmara
    • Wyświetleń: 7531
    • Dodano: 2026-01-07 / 11:46
    • Komentarzy: 5

    Most Zamkowy: Zmiana organizacji ruchu jest zasadna

    Most Zamkowy w Opolu po zakończonym remoncie będzie funkcjonował w nowej organizacji ruchu. Jak zapowiada miasto, przeprawa zostanie udostępniona kierowcom jako jednokierunkowa, co - według władz - ma poprawić płynność przejazdu, zwłaszcza komunikacji miejskiej.

    Zakończony generalny remont Most Zamkowy nie oznacza jeszcze natychmiastowego otwarcia przeprawy. Obiekt przechodzi obecnie procedurę odbiorów technicznych, od których zależy dokładny termin udostępnienia mostu. Jak zapowiada ratusz, jeśli formalności przebiegną bez zakłóceń, most zostanie otwarty jeszcze w tym miesiącu.

    Już teraz wiadomo jednak, że po uruchomieniu zmieni się organizacja ruchu. Decyzja o wprowadzeniu ruchu jednokierunkowego zapadła po analizach prowadzonych jeszcze przed remontem.

    - Od dawna, jeszcze przed remontem "żółtego mostku", do takiego rozwiązania namawiali nas zarówno policja, jak i Komisja Bezpieczeństwa, w tym inżynierowie ruchu i specjaliści - mówi wiceprezydent Opola Małgorzata Stelnicka w rozmowie z portalem Czas na Opole.

    Jak podkreśla, czas zamknięcia mostu potwierdził zasadność tych rekomendacji. Po wyłączeniu przeprawy z ruchu zauważalna była poprawa płynności przejazdu ulicą Piastowską, szczególnie w rejonie skrzyżowania w pobliżu Urzędu Wojewódzkiego.

    - Przede wszystkim to upłynnienie dotyczyło przejazdu autobusów MZK. Przy ruchu dwukierunkowym autobusy ze względu na gabaryty często nie mogły ruszyć spod świateł, bo brakowało miejsca. Jednocześnie z Mostu Zamkowego "wbijały się" inne auta - wyjaśnia Stelnicka.

    W efekcie, jak dodaje, autobusy w godzinach szczytu potrafiły stać nawet przez dwie zmiany świateł, co blokowało ruch i powodowało opóźnienia kursów.

    Po otwarciu mostu przejazd ma być możliwy wyłącznie z ulicy Piastowskiej w kierunku centrum. Ruch w przeciwną stronę nie będzie dopuszczony.

    - Zdajemy sobie sprawę, że to rozwiązanie nie zlikwiduje korków na Piastowskiej. Nie o to chodzi, a o upłynnienie przejazdu tą ulicą, ze szczególnym uwzględnieniem komunikacji miejskiej - zaznacza wiceprezydent.

    Miasto podkreśla, że na pełną ocenę skutków zmian trzeba będzie poczekać do zakończenia budowy estakady przy CUP, która obecnie wpływa na funkcjonowanie układu drogowego. Władze nie wykluczają, że pierwsze dni po otwarciu mostu mogą wiązać się z utrudnieniami, zanim kierowcy przyzwyczają się do nowej organizacji ruchu.

    Zdjęcie (1/6)

    Fot. Pav

    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

    2026-01-08 09:41:55 [5.172.238.*] id:1686924  
    opolaninn: Napisał postów [3035], status [Szycha] Reputacja
    inżyniery i specajalisci !! pożal się Boże fachowcy ! masakra kto takie durnoty wymysla i jeszcze dostaje za to pieniądze !!

    Nick:
    Treść:
    2026-01-07 21:41:16 [80.49.226.*] id:1686914  
    ALX: Napisał postów [2], status [żółtodziób] Reputacja
    Inżynierowe i specjaliści od organizacji ruchu hi. Ręce opadają, co specjaliści wymyślili. Most zamkowy po remacie jest za wąski bo kolejny specjalista od zabytków nie pozwolił go poszerzyć. Wymyślili ruch jednokierunkowy. Za chwilę zamkną most przy Hotelu Piast bo nadaje się do remontu. Poczekamy, co trutnie z MZD wydumają .

    Nick:
    Treść:
    2026-01-07 14:43:13 [170.85.28.*] id:1686899  
    szymianski: Napisał postów [137], status [wyjadacz] Reputacja
    A może by tak tam zlikwidować, wzorem okolic Solarisa, przejście dla pieszych :)

    Nick:
    Treść:
    Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [1]
    2026-01-07 19:15:06 [151.248.35.*] id:1686908  
    kamyk17: Napisał postów [504], status [starszy pismak] Reputacja
    Litości! Okolice Solarisa to największe komunikacyjne nieszczęście Opola.Tam już tylko dokonuje się kosmetycznych zabiegów, bo nikt nie ma dobrych pomysłów, na radykalne uzdrowienie sytuacji. Jeśli chodzi o przejście na Piastowskiej, to trzeba pamiętać,że po Opolu też się chodzi.Trzeba zachować balans między ruchem samochodowym a pieszym.Pod Solarisem od początku tego nie potrafiono zrobić.
    2026-01-07 12:32:55 [151.248.35.*] id:1686896  
    kamyk17: Napisał postów [504], status [starszy pismak] Reputacja
    Mam nadzieję,że to rozwiązanie nie jest dziełem tych samych inżynierów ruchu i specjalistów,którzy stworzyli koszmar komunikacyjny w okolicach Solarisa.

    Nick:
    Treść: