• Autor: Woytazz
    • Wyświetleń: 482
    • Dodano: 2025-06-25 / 12:58
    • Komentarzy: 0

    Gry planszowe bez barier - integracyjny turniej inkluzyjny w Opolu

    W środę, 25 czerwca, Centrum Aktywizacji Społecznej w Opolu tętniło życiem i śmiechem - wszystko za sprawą Turnieju Gier Planszowych z wykorzystaniem gier inkluzyjnych, który przyciągnął uczestników w różnym wieku i o różnym stopniu sprawności. To wydarzenie, mające na celu integrację i dobrą zabawę, stanowiło pierwszy z dwóch zaplanowanych turniejów. Kolejna odsłona odbędzie się 4 września 2025 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej, w ramach Opolskich Dni Osób z Niepełnosprawnościami.

    Turniej nie miał charakteru rywalizacji, lecz spotkania, wymiany doświadczeń i wspólnego spędzania czasu. - Zależy nam, by uczestnicy poznali różne gry, dowiedzieli się, jak w nie grać, i wybrali te, które sprawiają im najwięcej radości - podkreślali organizatorzy.

    Na stołach pojawiły się zarówno klasyczne gry, jak warcaby, szachy, chińczyk, jak i bardziej nowoczesne propozycje, w tym UNO z oznaczeniami w brajlu, specjalnie przystosowane dla osób niewidomych i słabowidzących. Różnorodność dostępnych planszówek sprawiła, że każdy - bez względu na wiek czy ograniczenia - mógł znaleźć coś dla siebie.

    Wydarzenie odbyło się dzięki współpracy wielu instytucji i organizacji działających na rzecz dostępności i integracji społecznej. Wśród organizatorów i partnerów znaleźli się:
    - Biuro ds. Dostępności
    - Centrum "Senior w Opolu"
    - Centrum Dialogu Obywatelskiego
    - Centrum Aktywizacji Społecznej w Opolu
    - Fundacja Szansa - Jesteśmy Razem (Biuro Regionalne w Opolu)
    - Polski Związek Niewidomych Okręg Opolski
    - Środowiskowy Dom Samopomocy "Magnolia"

    Całe przedsięwzięcie zostało zrealizowane dzięki finansowaniu z budżetu Miasta Opola, w ramach inicjatywy lokalnej "Dostępne Opole - kreatywnie czas spędzamy".

    Turniej to nie tylko okazja do dobrej zabawy, ale także praktyczny przykład, jak tworzyć przestrzeń otwartą, przyjazną i dostępną dla każdego. Kolejne spotkanie już we wrześniu - ale uczestnicy zgodnie podkreślali, że takie wydarzenia mogłyby odbywać się znacznie częściej.

    Zdjęcie (1/9)

    (Fot. Woytazz)

    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".