• Autor: Dagmara
    • Wyświetleń: 972
    • Dodano: 2025-06-20 / 10:01
    • Komentarzy: 3

    Uciekała samochodem przed policjantami - miała ponad 3 promile alkoholu

    (Fot. Policja)

    Policjanci z Dobrzenia Wielkiego zatrzymali po pościgu kierującą, która miała ponad 3 promile alkoholu w organizmie. 39-latka odpowie teraz za niezatrzymanie się do kontroli drogowej i kierowanie pod wpływem alkoholu. Grozi jej kara do 5 lat więzienia, wieloletni zakaz prowadzenia pojazdów oraz przepadek pojazdu.

    Policjanci z Dobrzenia Wielkiego otrzymali zgłoszenie o tym, że po terenie gminy ma poruszać się nietrzeźwy kierowca. Dyżurny jednostki Policji skierował w to miejsce patrol, który na jednej z ulic miejscowości zauważył kierującą volkswagenem odpowiadającą opisowi. Funkcjonariusze, przy użyciu sygnałów świetlnych i dźwiękowych, wydali kierującej polecenie do zatrzymania pojazdu. Kobieta jednak zignorowała to polecenie i przyśpieszając, zaczęła uciekać samochodem. Policjanci ruszyli za nią w pościg. Po kilkudziesięciu minutach, na drodze polnej, kierująca uszkodziła silnik samochodu i została zatrzymana. Okazała się nią 39-letnia mieszkanka powiatu opolskiego.

    Badanie alkomatem pokazało u kierującej ponad 3 promile alkoholu w organizmie. Samochód, którym podróżowała kobieta, został odholowany na parking, a policjanci zatrzymali jej prawo jazdy.

    Kierująca odpowie teraz za niezatrzymanie się do kontroli drogowej i kierowanie pod wpływem alkoholu. Grozi jej kara do 5 lat więzienia, wieloletni zakaz prowadzenia pojazdów oraz przepadek pojazdu.

    Przypominamy, że 14 marca 2024 r. wszedł w życie przepis, mówiący o zaostrzeniu kar za prowadzenie pojazdów mechanicznych pod wpływem alkoholu bądź środków odurzających. Osoba, która zdecyduje się na jazdę w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem narkotyków, musi liczyć się z utratą swojego samochodu. Przepis ten jest nowym narzędziem do walki z nietrzeźwymi kierującymi. Zgodnie z artykułem 44 b kodeksu karnego, w wypadkach wskazanych w ustawie sąd orzeknie przepadek pojazdu mechanicznego. Jeżeli w czasie popełnienia przestępstwa pojazd nie stanowił wyłącznej własności sprawcy albo po popełnieniu przestępstwa sprawca zbył, darował lub ukrył pojazd podlegający przepadkowi, orzeka się przepadek jego równowartości. Przepadek będzie orzekany między innymi wtedy, gdy:

    zawartość alkoholu w organizmie kierującego przekroczy 1,5 promila we krwi lub 0,75 mg/dm w wydychanym powietrzu;
    sprawca katastrofy, osoba sprowadzająca bezpośrednie niebezpieczeństwo katastrofy albo sprawca wypadku drogowego dopuści się tych czynów w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, lub zbiegnie z miejsca zdarzenia, albo wypije alkohol, lub zażyje środek odurzający po popełnieniu tych czynów-lecz przed badaniem trzeźwości albo badaniem na obecność środków odurzających;
    nietrzeźwy lub znajdujący się pod wpływem środka odurzającego kierujący:
    - był już wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego albo za takie przestępstwa związane z katastrofą i wypadkiem;
    - znajduje się w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, orzeczonego w związku ze skazaniem za przestępstwo.
    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

    2025-06-20 12:15:43 [192.168.32.*] id:1682691  
    arbi: Napisała postów [13], status [nowy] Reputacja
    Trochę statystki :,,W 2023 roku policja zatrzymała 92 951 kierowców prowadzących pojazdy pod wpływem alkoholu " Na pewno nie wszyskie przypadki kwalifikują się do konfiskaty pojazdów , ale jak by nie było to ok 250 samochodów dziennie .Może należy opublikować dane wskazujące ilość skonfiskowanych pojazdów aby ta sankcja miła swój odstraszający charakter .Chyba że opublikowanie tych danych obnaży (nie)skuteczność tego przepisu i to bardziej urzędnicy boją się opublikowania tych danych.

    Nick:
    Treść:
    2025-06-20 12:02:11 [192.168.32.*] id:1682690  
    SekO: Napisał postów [1056], status [stały bywalec] Reputacja
    Karać patusiare :)

    Nick:
    Treść:
    2025-06-20 10:28:52 [192.168.32.*] id:1682689  
    Gaz: Napisał postów [5857], status [VIP] Reputacja
    Ale w tym rejonie baby chleją.

    Nick:
    Treść: