Tegoroczna edycja przyciągnęła mieszkańców w każdym wieku. Zwiedzanie wystaw, nocne wykłady, zabawy edukacyjne i artystyczne instalacje rozlokowane były w muzeach, galeriach, bibliotekach i przestrzeni miejskiej. Koordynacją wydarzenia zajęła się Galeria Sztuki Współczesnej, ale każda z placówek przygotowała autorski program.
Chociaż wieczór był wyjątkowo chłodny jak na maj, frekwencja dopisała. Duże zainteresowanie wzbudził pokaz ognia w wykonaniu grupy Mantikora, który odbył się na schodach kościele na "Górce". Artyści stworzyli widowisko z ogniem i muzyką.
- Było zimno, ale dzieci nie chciały wracać do domu - mówi pani Katarzyna, która przyszła z mężem i dwójką dzieci. - To już nasza rodzinna tradycja - co roku odwiedzamy choć kilka miejsc podczas Nocy Muzeów - dodaje.
W ramach wydarzenia można było zwiedzić m.in. Muzeum Śląska Opolskiego, Muzeum Polskiej Piosenki, Centralne Muzeum Jeńców Wojennych, Wieżę Piastowską, skansen, galerie sztuki oraz wystawy i warsztaty w instytutach naukowych, uczelniach i szkołach artystycznych. Program obejmował także tematy historyczne, przyrodnicze i regionalne - od sów w Górze Świętej Anny, przez tatarską kuchnię i stroje, po eksperymenty z promieniowaniem rentgenowskim.
Zainteresowani mogli skorzystać z bezpłatnego autobusu, który kursował między lokalizacjami wydarzeń, co dodatkowo ułatwiło udział w wydarzeniu.