• Wyświetleń: 17
    • Dodano: 2025-05-01 / 17:28
    • Komentarzy: 0
    • Artykuł sponsorowany

    Tanie książki nie są złe!

    Nie będzie przesadą stwierdzenie, że tanie książki to coś, na co nie patrzy się łaskawym wzrokiem. Trudno się temu dziwić. Wystarczy bowiem zadać sobie pytanie: czy egzemplarz, który kosztuje mniej niż dobra kawa i ciastko na mieście, może być wartościowy? Gdyby była to książka warta uwagi, kosztowałoby przecież więcej, prawda?

    Tania książka może mieć potencjał. Dobra treść nie potrzebuje przecież luksusowego papieru


    W ostatnich latach na popularności zyskują takie rozwiązania jak na przykład:



    • papier kredowy,

    • twarda oprawa,

    • elementy ozdobne, w tym np. tasiemki czy obwoluty.


    Taki stan rzeczy nie powinien nikogo dziwić, ponieważ konkurencja na rynku księgarskim jest ogromna, a co za tym idzie - wydawcy próbują wyróżnić się różnymi sposobami.


    Taką elegancką, a co za tym idzie - drogą - książką oczywiście można się zachwycać. Z drugiej jednak strony warto zastanowić się nad pewną kwestią. Otóż taki egzemplarz dobrze się prezentuje, ale kiedy siadasz do czytania, to nie podziwiasz stron, lecz szukasz wartościowej lektury. Dobra książka nie musi być elegancka i droga - powinna być ona przede wszystkim ciekawa.


    Bestseller nie zawsze jest synonimem wysokiej jakości


    Wiele książek spośród bestsellerów to, nie bójmy się tego określenia, wydmuszki. Często napisane według schematu (lub na siłę kontrowersyjne), pisane jedynie po to, by przyciągnąć niedzielnego czytelnika. Taką literaturę można opisać krótko i zwięźle: ładne opakowanie (w tym przypadku: okładka), zero ryzyka, lecz sporo banału.


    Czy oznacza to, że każda książka określana jako hit sprzedażowy to kicz? Oczywiście, nie, lecz ryzyko, że mamy do czynienia z banalną literaturą, mocno wówczas rośnie. Czasem po prostu warto dać szansę tańszym, mniej znanym, lecz niekoniecznie gorszym tytułom. Wprawdzie nie stoi za nimi cały sztab specjalistów od PR-u, ale nie musi im to niczego ujmować. Czy jeden z naszych narodowych wieszczów, Zygmunt Krasiński, był w dziewiętnastym wieku w mainstreamie? Niekoniecznie.


    Ludzie boją się kupować tanio, bo myślą, że to obciach


    Jeśli chodzi o kupowanie tanich książek, trzeba mieć na uwadze jeszcze jedną ważną kwestię, a mianowicie - wstyd. Tak, wciąż jeszcze można spotkać ludzi, którzy wstydzą się tego, że kupują tanie książki w obawie przed podejrzeniem, że nie stać ich na "prawdziwą literaturę". Tymczasem, niedrogie książki to również:



    • używane egzemplarze w antykwariacie,

    • uszkodzone książki, których z tego powodu księgarnia nie może przyjąć na swoje półki,

    • nietrafione prezenty, które ktoś sprzedaje w internecie,

    • kolejne, n-te wydanie klasyki literatury, czasem w wersji kieszonkowej.


    Wszystko to sprawia, że tania książka niekoniecznie jest powodem do obciachu.




    Artykuł sponsorowany

    sponsorowany
    reklama

    Wydarzenia pod patronatem portalu

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".