- Autor: Dagmara
- Wyświetleń: 1196
- Dodano: 2025-05-05 / 14:53
- Komentarzy: 0
Nowa siedziba WZON: 18 tysięcy wniosków i krótszy czas oczekiwania na decyzję
Wojewódzki Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Opolu działa od sierpnia w nowej siedzibie. Teraz przestrzeń została dodatkowo rozbudowana i przystosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
W poniedziałek, 5 maja oficjalnie zaprezentowano nową, powiększoną siedzibę WZON przy ul. Głogowskiej 37.
- To miejsce powstało z myślą o osobach z niepełnosprawnościami. Dzięki zaangażowaniu zespołu i współpracy z właścicielem obiektu możemy teraz zapewnić odpowiednie warunki zarówno komisjom orzekającym, jak i osobom stawiającym się na orzeczenie - mówiła Monika Jurek, Wojewoda Opolski.
Nowa siedziba pozwala obecnie na pracę aż 11 komisji jednocześnie. Budynek jest w pełni przystosowany - posiada podjazdy, windy oraz duży parking. Jak podkreślają przedstawiciele zespołu, to ogromna poprawa względem poprzedniej lokalizacji przy ul. Piastowskiej.
Co się zmieniło?
- nowoczesna, jasna i przestronna poczekalnia z dużą liczbą miejsc siedzących,
- 4 nowe gabinety na parterze - łatwiejszy dostęp i większy komfort,
- możliwość organizacji aż 11 posiedzeń jednocześnie - obsługa nawet 220 osób dziennie,
- biuro podawcze przeniesione z 6. piętra na parter - koniec z barierą windy,
- pełna dostępność: podjazd, windy, duży bezpłatny parking,
- zespół powiększył się o 120 specjalistów, w tym 4 fizjoterapeutów,
- nowa zakładka: ustalanie poziomu potrzeby wsparcia.
W ciągu niespełna czterech miesięcy 2025 roku do zespołu wpłynęło już ponad 17,8 tys. wniosków o ustalenie poziomu potrzeby wsparcia - to o 5 tysięcy więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Rozpatrzono już 76% z nich, co stawia opolski zespół w czołówce pod względem tempa pracy w kraju.
- U nas decyzje zapadają średnio w niecałe cztery miesiące, podczas gdy w skali kraju czas ten wynosi od 3,5 do nawet 40 miesięcy - informuje Magdalena Kowalewska, Przewodnicząca WZON w Opolu.
WZON nie ogranicza się jedynie do pracy stacjonarnej. Aż 70% spraw rozpatrywanych jest w miejscu pobytu wnioskodawców. W samym kwietniu wydano 420 decyzji w siedzibie i 1000 w terenie.
Zapytana o lokalizację nowego biura, przewodnicząca przyznała, że mimo iż budynek leży na uboczu względem centrum, nie spotkano się z sygnałami niezadowolenia. W razie potrzeby urząd oferuje pomoc, np. w postaci biletów komunikacji miejskiej dla osób, które przyjeżdżają bez możliwości zakupu biletu na miejscu.
Zespół zapowiada dalsze działania zmierzające do poprawy dostępności, skrócenia czasu oczekiwania i podnoszenia jakości obsługi. Rosnąca liczba wniosków wskazuje, że świadomość mieszkańców regionu w zakresie przysługujących im praw stopniowo wzrasta - podobnie jak oczekiwania względem instytucji publicznych. W ocenie przedstawicieli WZON, kluczowe będzie nie tylko dalsze usprawnianie procedur, ale także utrzymanie wysokich standardów w ocenie potrzeb osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Polub nas!
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.