- Chodziło o to, by organizacje, które chcą się zajmować tym obszarem, miały wsparcie ze strony samorządu województwa - mówił marszałek Ogłaza, wyjaśniając intencje powstania konkursu. Przypomniał także, że samorząd województwa mocno angażuje się w inicjatywę #chcemy5D, mającą na celu powołanie rad kobiet we wszystkich samorządach. - Nie będziemy czekać na takie obligo i taką radę chcemy powołać już w niedalekiej przyszłości - zapowiedział.
W kontekście tego projektu, Ogłaza wskazał na alarmujące dane, które ukazują, jak niewielki udział kobiet wciąż mamy w zarządach firm i innych ważnych instytucjach. Na Opolszczyźnie, mimo tego, że na 100 mężczyzn przypada 107 kobiet, to tylko 8% kobiet zasiada w zarządach czy radach nadzorczych firm. Dodatkowo, zaledwie 34% jednoosobowych działalności gospodarczych należy do kobiet, a w organizacjach pozarządowych, choć 76% zatrudnionych to kobiety, to tylko 37% z nich pełni funkcje zarządzające.
Ale nie tylko dane statystyczne są ważne. Ogłoszony przez województwo konkurs pn. "Aktywizm kobiet" ma za zadanie wspierać organizacje, które angażują się w działania na rzecz aktywizacji kobiet, ich wsparcia w walce o równość czy wzmacniania ich pozycji na rynku pracy. Na ten cel przeznaczone zostało 100 tysięcy złotych.
- Traktujemy ten konkurs jako pilotaż, chcemy zobaczyć, jaki jest rzeczywisty potencjał organizacji, jakie pojawią się wydarzenia i pomysły na działania - mówiła Aleksandra Zwarycz z Departamentu Dialogu i Partnerstwa Obywatelskiego. Nabór do konkursu rozpoczyna się 6 marca i potrwa do 27 marca, a rozstrzygnięcie ma zostać ogłoszone do 10 maja. Zadania będą realizowane do końca tego roku.
Organizacje pozarządowe będą mogły aplikować o środki na realizację projektów wspierających kobiety z grup narażonych na marginalizację, wzmacniających aktywizm społeczny kobiet, ich świadomość oraz edukację, a także rozwój zawodowy. Konkurs ma również na celu zbieranie informacji o potrzebach i pomysłach w tym zakresie, co pomoże samorządowi województwa w przyszłym planowaniu działań.
Wraz z ogłoszeniem konkursu, rusza także nabór do programów unijnych, które także mają na celu wyrównywanie szans kobiet na rynku pracy. Małgorzata Kąpała z Departamentu Programowania Funduszy Unijnych wyjaśniła, że Komisja Europejska wyodrębniła specjalne środki na wspieranie kobiet w ramach obecnej perspektywy unijnej. - W rozpoczynającym się naborze na działania dotyczące wyrównywania szans kobiet i mężczyzn na rynku pracy mamy ponad milion złotych - mówiła Kąpała.
Wnioski o dofinansowanie mogą składać m.in. instytucje administracji publicznej, organizacje społeczne, instytucje edukacyjne oraz organizacje wspierające biznes. Fundusze będą przeznaczone na projekty, które zwiększą udział kobiet w rynku pracy, szczególnie w sektorach, gdzie ich obecność jest niedostateczna, jak nauki ścisłe, czy działania motywacyjne i edukacyjne dla dziewcząt i młodych kobiet.
Podjęte przez województwo działania na rzecz wsparcia kobiet stanowią kolejny krok w stronę równości płci i większej reprezentacji kobiet w życiu publicznym i zawodowym. Zgodnie z zapowiedziami, samorząd województwa nie zamierza poprzestać na tych inicjatywach. Celem jest dalsze wspieranie organizacji działających na rzecz kobiet, rozwój ich aktywności społecznej i zawodowej, a także zapewnienie im większego wsparcia w walce o równouprawnienie w różnych obszarach życia.
KK 35947: Napisał postów [3972], status [VIP]
Kiedy zrównanie wieku emerytalnego, kiedy zrównanie norm wagowych dotyczących przenoszenia , kiedy.... ? Do rządzenia i pokazywania paluchem to zawsze pełno nierobów ;)