Warsztaty "Nakręć się na przyszłość" skierowane są do osób w wieku 18-26 lat z siedmiu województw, w tym także z opolskiego. Program, którego partnerem jest Netflix, obejmuje praktyczne zajęcia z tworzenia filmów, od pomysłu po postprodukcję, a udział w nich jest bezpłatny.
- Dwudziestka młodych ludzi została wyłoniona spośród zgłoszeń przesłanych przez osoby zainteresowane pracą w branży filmowej. To nie są szkolenia teoretyczne, uczestnicy od razu wchodzą w praktykę. Dla młodych ludzi warsztaty to wyjątkowa okazja do zdobycia doświadczenia i nawiązania kontaktów. - mówi organizator, Marzena Cieślik, dyrektorka Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych.
- Uczymy się pracy na planie filmowym, próbujemy swoich sił za kamerą i w reżyserii. To niesamowite uczucie pracować z ludźmi, którzy rozumieją moje pasje. Wszyscy jesteśmy jak jedna ekipa. Każdy z nas odnajduje swoje miejsce tutaj. Są ludzie, którzy już mieli doświadczenie z filmem, i tacy, którzy nie mieli go wcale. Każdy z nas próbuje usiąść za kamerą, pracować ze słuchawkami, ustawiać dźwięk, bawić się w reżysera. A tak naprawdę nie bawić się, bo są niektórzy, którzy traktują to naprawdę poważnie. Znamy się dopiero od wczoraj, a już czujemy, jakbyśmy pracowali razem od dawna. Czuję się zrozumiany, bo wśród moich znajomych w Brzegu, kiedy mówię o moich zainteresowaniach filmowych, nikt nie wie, o co chodzi. Tutaj rozmawiamy wspólnie o naszych pasjach i pomysłach, rzucamy się pomysłami, próbujemy różnych gatunków filmowych i ujęć. Wszyscy wiemy, co chcemy osiągnąć, i to mi się podoba - podzielił się swoimi wrażeniami Kuba, uczestnik z Brzegu.
Każde warsztaty zakończą się wyłonieniem pięciu najlepszych uczestników, którzy otrzymają stypendium na udział w Plenerach Film Spring Open w Krakowie. Tam pod okiem mentorów KIPA będą tworzyć krótkie filmy o wybranych zawodach filmowych.
- Chciałam zobaczyć, jak wygląda praca w branży filmowej. To świetna okazja, aby dowiedzieć się, jakie są zobowiązania producenta filmowego i czy jest tam miejsce dla mnie- mówi Marta, uczestniczka warsztatów.
Uczestnicy warsztatów mają również dostęp do CINEBUS-a, profesjonalnego mobilnego studia filmowego, gdzie nadzorują cały proces tworzenia swojego filmu. Współpraca z doświadczonymi specjalistami pozwala im na zdobycie praktycznych umiejętności i lepsze zrozumienie branży filmowej.
Warsztaty to dla młodych ludzi nie tylko okazja do nauki, ale także inspiracja do podjęcia pierwszych kroków w branży kreatywnej. Organizatorzy mają nadzieję, że uczestnicy zdobędą wiedzę i umiejętności, które pomogą im w przyszłości rozwijać swoje kariery.