• Autor: Dagmara
  • Wyświetleń: 1226
  • Dodano: 2024-06-28 / 07:30
  • Komentarzy: 1

  Ameryka Południowa w ZUS. Składki wpływają za kilkanaście tysięcy ubezpieczonych

  (Fot. Archiwum)

  Wśród cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych w ZUS są przedstawiciele około 200 państw. Swoją reprezentację mają też kraje Ameryki Południowej, Środkowej i Morza Karaibskiego.

  Na początku maja br. w bazie ubezpieczonych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych było ponad
  1 milion 263 tys. osób, które w zgłoszeniu do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych podało obywatelstwo inne niż polskie. Znakomitą większość z nich stanowią obywatele Ukrainy, których było 840 tys. Za wszystkie te osoby wpływają składki, które zasilają Fundusz Ubezpieczeń Społecznych, z którego wypłacane są m.in. emerytury i renty.

  W Polsce mieszkają i pracują obywatele pochodzący z wielu odległych geograficznie i egzotycznych kulturowo krajów. Wśród nich są osoby z paszportami krajów z Ameryki Południowej, Środkowej
  i wysp leżących na północ od tego kontynentu czyli na Morzu Karaibskim.

  - We wszystkich oddziałach ZUS było ubezpieczonych około 12,5 tysiąca osób, które wskazały obywatelstwo któregoś z krajów Ameryki Południowej. Najwięcej, bo ponad 7200 osób legitymowało się paszportem kolumbijskim, ponad 1400 osób wskazało obywatelstwo brazylijskie,
  a około 960 podało obywatelstwo Argentyny - Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

  Sporą grupę w tym zestawieniu stanowią ubezpieczeni pochodzący z Peru - 639 osób, Kuby - ponad pół tysiąca obywateli, a także Wenezueli - prawie 500 ubezpieczonych. Kilkuosobowe reprezentacje mają takie terytoria jak Kajmany, Falklandy, Pitcairn, Saint Lucia, Barbados czy Dominika.

  W województwie opolskim na niemal 28 tys. ubezpieczonych cudzoziemców, z krajów południowoamerykańskich pochodzi ponad 140 osób. W opolskich placówkach ZUS pracodawcy zgłosili do ubezpieczeń prawie 118 obywateli Kolumbii oraz 17 osób z paszportem brazylijskim. Ponadto w regionie jest pod kilku ubezpieczonych z Argentyny i Peru.

  Dane ZUS dotyczące cudzoziemców pochodzą z dokumentów zgłoszeniowych polskich pracodawców, natomiast nie obejmują tych obcokrajowców, którzy nie zalegalizowali pobytu
  w Polsce, pracują w "szarej strefie" bądź na wykonują czynności w ramach umowy o dzieło.

  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2024-06-28 10:00:34 [5.173.91.*] id:1674313  
  freeman: Napisał postów [985], status [stały bywalec] Reputacja
  Bardzo ładnie, a jakie są wydatki na tej płaszczyźnie?

  Nick:
  Treść: