• Autor: Woytazz
  • Wyświetleń: 1288
  • Dodano: 2024-06-20 / 11:37
  • Komentarzy: 0

  Dziś oficjalnie pierwszy Dzień Lata. Nadchodzi Noc Kupały

  (Fot. Pixabay)

  Pomimo upałów towarzyszących nam już jakiś czas, dopiero dziś oficjalnie rozpoczyna się lato. Pora roku uwielbiana i wyczekiwana przez wielu oficjalnie jest już z nami. Jednak poza radością należy zachować również rozsądek, gdyż wysokie temperatury są niezwykle niebezpieczne dla naszego zdrowia, a nawet życia.

  Gorące i długie dni towarzyszą nam już jakiś czas, ale tak naprawdę lato w Polsce dopiero nabiera tempa. Dziś obchodzimy pierwszy dzień lata kalendarzowego.

  Najdłuższy dzień w roku będzie trwał średnio 16 godzin i 45 minut! W zależności od regionu Polski różnice mogą wynosić nawet kilkadziesiąt minut. Dzień ten będzie dłuższy od najkrótszego w roku o ponad 9 godzin.

  Kiedy zaczyna się kalendarzowe, a kiedy meteorologiczne lato? I czym to się różni?
  Dziś rozpoczyna się kalendarzowe lato. Natomiast początek lata meteorologicznego jest 1. czerwca i trwa do ostatniego dnia sierpnia. Okres ten został ustalony przez klimatologów - dla celów statystycznych. Dzięki temu mogą łatwiej zobaczyć trendy pogodowe i ewentualne zmiany klimatyczne. Możemy wyróżnić też pierwszy dzień lata termicznego, a więc czas, w którym zaczynają typowo letnie temperatury, a także początek lata fenologicznego. To moment związany z cyklem rozwojowym przyrody - kwitną wtedy charakterystyczne dla okresu letniego rośliny i pojawiają się typowe dla tej pory roku owoce.

  Najkrótsza noc w roku już dziś. Noc Kupały nadchodzi

  Podczas najkrótszej nocy w roku Słowianie świętowali Noc Kupały. To święto miłości, płodności i urodzaju, dlatego rozpalano ognisko, tańczono, ucztowano i palono zioła. Miało to zapewnić nie tylko obfite plony, ale i zagwarantować odnalezienie miłości.

  Młode dziewczęta sobie wróżyły i puszczały wianki na rzece - ich wyłowienie zapowiadało szybkie zamążpójście.

  Wierzono też, że Noc Kupały to jedyny taki moment w roku, kiedy kwitną paprocie, więc udawano się do lasu na poszukiwanie kwiatów paproci. Miało to zapewnić dobrobyt i szczęście. Obecnie wiemy, że paprocie nie kwitną, ale ta tradycja ma w sobie wciąż wiele uroku i romantyzmu.

  Tradycje obchodzone w Noc Kupały zostały następnie przejęte przez religię chrześcijańską i zaczęto obchodzić Noc Świętojańską. Coraz częściej wraca się jednak do pierwotnego nazewnictwa i wyjaśnień obrzędów.
  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".