• Autor: Woytazz
  • Wyświetleń: 2225
  • Dodano: 2024-06-13 / 10:41
  • Komentarzy: 2

  Strassen Fest po raz pierwszy w Opolu już 22 czerwca

  (Fot. Woytazz)

  22 czerwca, początek wakacji. A przy okazji początku wypoczynku od szkoły na ulicach Opola po raz pierwszy odbędzie się Strassen Fest. Wydarzenie organizowane jest we współpracy miasta Opola z Pro Liberis Silesiae oraz Konsulatem Republiki Federalnej Niemiec w Opolu.

  Po raz pierwszy na ulicach Opola odbędzie się uliczny festyn promujący kulturę niemiecką i przybliży nam szeroki zakres działań społecznych mniejszości niemieckiej, która w naszym regionie jest nieodłączną częścią opolskiej kultury.

  Wydarzenie jest efektem owocnej współpracy władz miasta Opola z Konsulatem Republiki Federalnej Niemiec w Opolu oraz Stowarzyszeniu Pro Liberis Silesiae. Choć głównym inicjatorem pomysłu jest włodarz Opola.

  - Jest dla mnie wielką radością, że w tym miejscu mogę zainicjować i ogłosić państwu wspólną imprezę jaka jest festyn uliczny, który został zainicjowany przez prezydenta Opola, Arkadiusza Wiśniewskiego.
  Ta bardzo dobra i efektywna współpraca miasta Opola z Konsulatem Niemieckim w Opolu pozwoliło na to, że we współpracy z instytucją skupioną wokół mniejszości niemieckiej jakim jest Stowarzyszenie Pro Liberis Silesia. Podczas wydarzenia właśnie to stowarzyszenie zaprezentuje szeroki, bogaty program skupiony wokół młodzieży, który ubarwi całość festiwalu i zaproponuje ciekawe formy spędzania czasu. - mówi Peter Herr, Konsul Republiki Federalnej Niemiec w Opolu.

  Podczas Stressen Fest nie tylko zabawa, ale i również lekcja historii, debaty o 20 lat Polski w Unii Europejskiej.

  - Jest to ciekawa propozycja prezentacji dorobku tutejszej mniejszości niemieckiej, ale i nie tylko, bo również kultury niemieckiej. Obchodzimy 20-lecie obecności Polski w Unii Europejskiej, wielonarodowej Unii. Chcemy z mieszkańcami podzielić się doświadczeniami zgromadzonymi przez lata współpracy.
  Zapraszamy również na debatę, która odbędzie się w budynku Biblioteki Miejskiej, w której wezmą udział wybitni Opolanie, m.in. prof. Dorota Simonides czy były Marszałek Województwa Opolskiego, pan Stanisław Jazłowiecki.
  Podczas Strassen Fest również będziemy gościć mieszkańców niemieckich miast partnerskich Opola. - dodaje prezydent Opola, Arkadiusz Wiśniewski.

  Podczas wydarzenia nie zabraknie również wielu atrakcji gastronomicznych. W ramach Strassen Fest uczestnicy wydarzenia będą mogli najeść się pysznościami stanowiące podstawy niemieckiej kuchni regionalnej.

  - Zaprosiliśmy do udziału w tym wydarzeniu wszelkie organizacje robiące coś na rzecz języka niemieckiego. Zadbaliśmy o to, aby było czym się fascynować kulinarnie. Od słodkości po specjalności kuchni niemieckiej, które jeszcze teraz zostaną tajemnicą. Będzie mnóstwo atrakcji dla dzieci, m.in. badanie chemiczne, plątanie wianków i mnóstwo przeróżnych warsztatów. Również scena, na której będzie się wiele działo. - dodaje Magdalena Matyjaszek, Naczelnik Wydziału Kultury i Współpracy Zagranicznej Urzędu Miasta w Opolu.

  Strassen Fest już 22 czerwca.
  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2024-06-13 22:32:38 [83.26.187.*] id:1674031  
  maromarko: Napisał postów [73], status [rozkręcił się] Reputacja
  Strach się bać.

  Nick:
  Treść:
  2024-06-13 13:35:00 [217.173.202.*] id:1674025  
  pinoczet: Napisał postów [369], status [maniak] Reputacja
  CHYBA WYJAŚNIA SIĘ WIELE CO DO ŚLIWKI

  Nick:
  Treść: