• Autor: Woytazz
  • Wyświetleń: 1742
  • Dodano: 2024-06-11 / 15:00
  • Komentarzy: 0

  Dziś święto największego dzikiego kota zamieszkującego polskie lasy

  (Fot. Pixabay)

  Dziś mamy Międzynarodowy Dzień Rysia, jednego z większych i piękniejszych zwierząt zamieszkujących nasz kraj. Gatunek ten otarł się o wyginięcie, dlatego dziś warto sobie przypomnieć o naszych pięknych dzikich kotach.

  Jest to największy gatunek dzikiego kota w naszym kraju. Zamieszkuje on najdziksze zakątki naszego kraju.

  Ryś euroazjatycki zamieszkuje nie tylko kontynent europejski, ale także azjatycką część Rosji i Mongolię oraz kraje Bliskiego Wschodu. W samej Europie rysie można spotkać w Karpatach, Polsce, Rosji, Skandynawii i na Białorusi.

  Tylko nieliczne regiony Polski mogą poszczycić się obecnością rysia.

  Te niezwykle ulotne dzikie koty żyją w 2 regionach:
  w górach i na pogórzu gdzie mamy rysie karpackie oraz tzw. rysie nizinne w północno-wschodniej części kraju (Puszcza Białowieska, Puszcza Knyszyńska, Puszcza Augustowska, Mazury).
  W Polsce północno-wschodniej rysi zostało już niezwykle mało. Przeprowadzone w 2015 roku tropienia wykazały, że może ich być niewiele więcej niż 40 osobników.

  Rysie, to gatunek zagrożony wyginięciem.

  Rysie są wymagającym gatunkiem - potrzebują rozległych i trudnodostępnych obszarów leśnych, gdzie odnajdą "święty spokój" - jako, że tak jak u większości kotów znaczną część doby zajmuje im odpoczynek. Zapewne z tych powodów rysie występują jedynie na obszarze około 12% polskich lasów.

  Liczba rysi w Europie spadła w pierwszej połowie XX wieku. Był to rezultat niszczenia lasów. Coraz gęstsza sieć dróg przecinających lasy i rosnąca presja ze strony człowieka powodują, że rysiom żyje się coraz trudniej.

  Obecnie naukowcy mówią o około 110 osobnikach zamieszkujących polskie tereny, w tym niespełna 40 w Polsce północno-wschodniej. To za mało, aby ryś nizinny mógł przetrwać w naszym kraju bez pomocy człowieka.

  Jednak specjaliści z WWF Polska od lat zapobiegają wyginięciu tego gatunku.

  - Wprowadzamy rysie do natury metodą "born to be free". Rysie urodzone w wolierze ulokowanej w lesie, już od pierwszych tygodni życia mogą poznawać dziką przyrodę i uczyć się życia na wolności, jednocześnie nie tracąc kontaktu z matką.
  Obecnie wykorzystywane są 3 woliery na terenie Puszczy Piskiej. Do tej pory WWF Polska przyczyniło się do reintrodukcji ponad 26 rysi w lasach północno-wschodniej Polski. Z rysi wypuszczonych do przyrody w ramach metody "born to be free" 20 osobników przeżyło co najmniej do ukończenia 1 roku życia. - mówią działacze WWF Polska.

  Oprócz zaangażowania w projekty reintrodukcji i monitoringu rysi w Polsce północno-wschodniej, WWF Polska od 2018 roku wspiera także projekt "Powrotu rysia do Polski północno-zachodniej". W ramach tego projektu wypuszczane są do natury rysie dorosłe pochodzące z ogrodów zoologicznych lub młode rysie urodzone w niewoli.

  W ramach aktywnych programów ochrony rysia WWF Polska finansuje szereg działań.

  Są to m.in.

  - prowadzenie reintrodukcji różnymi metodami, w tym odłowy zwierząt i ich transport w odpowiednie miejsca, stała opieka weterynaryjna, budowa wolier i zagród dla rysi,
  - prowadzenie monitoringu i ocena stanu, zachowania populacji poprzez zastosowanie foto-pułapek, tropienia zimowe, obroży telemetrycznych, prowadzenie analiz genetycznych rysi
  - zapewnienie odpowiedniej bazy pokarmowej dla rysi,
  - ograniczenie śmiertelności poprzez ustawianie tablic ostrzegawczych przy drogach w rejonie bytowania rysi,
  - zaangażowanie ekspertów, którzy poza pracą w terenie i merytorycznym wsparciem tworzą opracowania naukowe
  działania edukacyjne poprzez akcje społeczne.
  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".