• Autor: Woytazz
  • Wyświetleń: 591
  • Dodano: 2024-06-11 / 07:00
  • Komentarzy: 0

  27 830 - tylu cudzoziemców jest zgłoszonych w opolskim ZUS

  (Fot. Archiwum)

  Co najmniej od dekady w Polsce przybywa legalnie pracujących i składkujących w ZUS obcokrajowców. Aktualne dane ZUS mówią o ponad 1 mln 263 tys. osób z obcym paszportem, które są zgłoszone do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych.

  Skalę wzrostu zarejestrowanych w ZUS cudzoziemców pokazują liczby na przykład sprzed niemal 8. lat. We wrześniu 2016 r. w skali kraju Zakład miał w swojej bazie 266 tys. ubezpieczonych przez pracodawców, a więc niemal pięć razy mniej niż obecnie.

  - Na Opolszczyźnie pracodawcy zgłosili do ubezpieczenia emerytalnego i rentowych niemal
  28 tysięcy osób podających inne obywatelstwo niż polskie. Najliczniejszą grupę, bo ponad
  22 tysięczną stanowią osoby z paszportem ukraińskim. Drugą nacją pod względem wielkości są Białorusini, to nieco ponad tysiąc osób, trzecią Mołdawianie w ilości 740 ubezpieczonych. Znaczącą grupę stanowią Rumuni, których jest w regionie 670 oraz obywatele Gruzji - to 615 ubezpieczonych - komentuje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

  ZUS dysponuje danymi o obywatelach innych państw, którzy są zatrudnieni w formie która obliguje do odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne. Chodzi o tych, którzy sami zadeklarowali opłacanie składek na ubezpieczenia społeczne (z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej), bądź o tych, którzy zostali zgłoszeni przez pracodawców lub zleceniodawców.
  W statystykach Zakładu nie ma cudzoziemców, którzy nie zalegalizowali pobytu w Polsce, pracują
  w "szarej strefie" bądź na wykonują czynności typowe dla umowy o dzieło.

  Opolski ZUS podaje, że w regionie ubezpieczeni pochodzą z co najmniej 72 państw. Pod względem geograficznych najdalszymi kierunkami skąd pochodzą pracujący i ubezpieczeni na Opolszczyźnie są Argentyna, Bangladesz, Chiny, Filipiny, Indonezja, Nepal, Peru, Korea Południowa, Tajlandia czy Wietnam.
  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".