• Autor: Dagmara
  • Wyświetleń: 4419
  • Dodano: 2024-06-08 / 19:00
  • Komentarzy: 0

  Dziś w nocy warto spojrzeć w niebo

  (Fot. Nocneniebo.pl)

  Dzisiaj warto spojrzeć w niebo, ponieważ nad Polską będzie można zaobserwować dwa przeloty satelitów Starlink. Pierwszy przelot (Starlink G10-1) odbędzie się między 23:38 a 23:43. Satelity pojawią się w okolicach konstelacji Panny i będą widoczne na południowym horyzoncie, przemieszczając się przez Wielki Trójkąt Letni aż po wschodni horyzont w okolicach Pegaza.

  Punktualnie o 4:16 w środę, 5 czerwca, z Florydy wystartował Falcon 9, niosąc na pokładzie 20 satelitów Starlink, w tym 13 nowych służących do bezpośredniej komunikacji telefon-satelita.

  Gdzie szukać kosmicznego pociągu?

  Trasy przelotu dwóch grup satelitów Starlink będą podobne. Będą leciały po sobie w odstępie kilku minut. Seria G10-1 pojawi się na niebie o godzinie 23:37 i 1:09.

  Natomiast ta grupa wyniesiona na orbitę najpóźniej, czyli seria G8-8 będzie widoczna nad Polską o godzinie 23:46, czyli zaraz po przelocie serii G10-1. Można powiedzieć, że ta najnowsza grupa satelitów będzie na niebie goniła serię wystrzeloną o poranku.

  Zainteresowani obserwacją satelitów powinni przygotować się na kilkanaście przelotów, które odbędą do 15 czerwca. Satelity będą przemieszczać się z zachodu na wschód.

  Pamiętaj jednak, że pogoda może utrudnić obserwacje, ponieważ prognozowane są umiarkowane i duże zachmurzenia oraz przelotne opady deszczu, a na południu kraju mogą wystąpić burze. Dla dokładniejszych informacji o godzinach przelotów w twojej lokalizacji, możesz skorzystać z narzędzi takich jak Find Starlink czy Starlink Tracker.

  źródło:Nocneniebo.pl
  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".