• Autor: Woytazz
  • Wyświetleń: 1628
  • Dodano: 2024-05-17 / 11:35
  • Komentarzy: 4

  "Rządy Tuska kontynuują rządy Morawieckiego". Pół miliarda znika z KPO

  (Fot. Woytazz)

  (Fot. Pixabay)

  Dziś o godz. 11 na Placu Daszyńskiego w Opolu zorganizowano specjalną konferencję prasową w związku z ostatnimi wydarzeniami w Warszawie, gdzie rząd Donalda Tuska bez konsultacji z nikim zabrał pół miliarda złotych z Krajowego Planu Odbudowy, które były przeznaczone na stworzenie niezbędnych polskich linii produkcyjnych leków.

  Dziś w centrum Opola przedstawiciele Lewicy poruszyli temat, który jest bolesny dla całego społeczeństwa.

  - Pół miliarda złotych, tyle było w KPO na produkcje leków. Z tych pieniędzy zbudowalibyśmy 5 linii produkcyjnych do produkcji leków w Polsce takich jak antybiotyki, leki na nadciśnienie, na cukrzycę, leków przeciwbólowych czy przeciwzapalnych. Zindetyfikowanych substancji jest 60, tych drastycznie niezbędnych jest 11. Mówię to z przykrością, rząd Donalda Tuska zaczyna kontynuować linie rządów Mateusza Morawieckiego, gdzie się bardzo dużo o bezpieczeństwie leniwym mówiło, a niewiele robiło. Teraz idziemy w tym samym kierunku i trzeba to koniecznie zmienić.

  Jeśli te linie produkcyjne nie powstaną w Polsce, to oddamy temat produkcji leków walkowerem Niemcom, Francuzom, Hiszpanom, Włochom i wielu innych krajom w Unii Europejskiej - mówi lider opolskich struktur Lewicy, Jerzy Przystajko.

  Sytuacja na rynku lekowym w przypadku naszego państwa jest opłakana. Miało się to zmienić za sprawą pieniędzy zabezpieczonych w KPO. Budowa naszych własnych fabryk leków jest niezmiernie ważna. Pokazała nam to chociażby pandemia COVID-19, gdzie po zablokowaniu transportu z Chin w Polsce nagle zaczęło brakować podstawowych leków.
  Taka sytuacja nie może mieć miejsca, kiedy mamy XXI wiek i jesteśmy w centrum Europy.

  - Niestety dowiedzieliśmy się wczoraj, że rząd Donalda Tuska wycofał się z tych pieniędzy i postanowili nie realizować tego zapisu z KPO. To jest pół miliarda złotych, które było przeznaczone na budowę fabryk leków. Te pieniądze przepadły, a mogły być przeznaczone na zapewnienie bezpieczeństwa lekowego dla polek i polaków - komentuje Poseł na Sejm RP, Marcelina Zawisza z Lewicy.

  Decyzja podjęta w Warszawie bez konsultacji z nikim, to bardzo mocny cios w to co miało być wdrażane w fazę realizacji.

  - W programie Lewicy, w naszych zamierzeniach jest bezpieczeństwo lekowe. Z radością widzimy, że nasze postulaty o europejskie finansowanie dla bezpieczeństwa lekowego, dla produkcji tych ważnych substancji padają na bardzo podatny grunt. Liczymy na to, że jeśli nasz rząd nie umie zadbać o bezpieczeństwo polek i polaków, to będzie to do wywalczenia i zapewnimy to ze strony Unii Europejskiej. Mamy to w programie i będziemy o to zabiegać - dodaje Marta Stożek, kandydatka Lewicy do Europarlamentu z listy opolsko-dolnośląskiej.

  Sytuacja jest napięta i rozwojowa. Do tematu powrócimy niebawem.
  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2024-05-19 22:34:54 [31.60.68.*] id:1673237  
  liberty: Napisał postów [5327], status [Szycha] Reputacja
  Pinokio tusk i cała reszta to jedna banda śmieci którzy są przeciw nam a służą obcym

  Nick:
  Treść:
  Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [1]
  2024-05-20 08:51:12 [213.5.6.*] id:1673243  
  toomy: Napisał postów [313], status [wyjadacz] Reputacja
  tylko konfederussia
  2024-05-17 15:36:31 [94.75.72.*] id:1673207  
  Peugeot406: Napisał postów [1020], status [stały bywalec] Reputacja
  Bolesny to jest fakt, że pomimo obietnic i wyborczych krzyków p. Czarzastego, kler dalej jest nietykalny i doi setki milionów z państwowej kasy.

  Nick:
  Treść:
  2024-05-17 15:31:31 [31.60.88.*] id:1673206  
  M1974P: Napisał postów [13974], status [VIP] Reputacja
  Kwi kwi kwi

  Nick:
  Treść: