• Autor: Woytazz
  • Wyświetleń: 1828
  • Dodano: 2024-05-06 / 20:00
  • Komentarzy: 0

  Ranny podczas wybuchu bomby saper, po kilku latach odzyska słuch

  (Fot. Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu)

  Do tragedii doszło w 2019 roku w Kuźni Raciborskiej podczas detonacji niewybuchów z czasów II Wojny Światowej. Dziś w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu rannemu podczas wybuchu saperowi zdjęto szwy po skomplikowanym zabiegu wszczepienia implantu ślimakowego.

  Po kilku latach od przykrego wydarzenia młodszy chorąży Tomasz Pęcek powraca do zdrowia i odzyskuje słuch.

  - Miałem problem z przetwarzaniem informacji w dzisiejszych czasach dlatego, że załatwienie jakiejkolwiek sprawy odbywa się w większości przypadków przez telefon, także osoba niesłysząca nie załatwi nic. - komentuje powracający do sprawności słuchowej żołnierz saper mł. chor. Tomasz Pęcek.

  Dziś takie problemy dla sapera odchodzą powoli w zapomnienie.

  Na czym dokładnie polegała operacja przeprowadzona w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu?

  ⁠- Operacja polegała na tym, że ścięciem za uchem przygotowujemy sobie pole operacyjne i dojście do ślimaka, czyli miejsca, gdzie musimy założyć elektrodę, czyli do tego miejsca, który przetwarza sygnał akustyczny i bioelektryczny. U pacjenta szwy po operacji są już zdjęte i wszystko goi się prawidłowo. - mówi prof. Krzysztof Morawski, kierownik Oddziału Laryngologii i Kliniki Otolaryngologii Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Opolskiego.

  Podopieczny Fundacji "Salut" za jakiś czas wróci do sprawności słuchowej. Nie tylko operacja umożliwiła saperowi powrót do sprawności słuchowej. Sam również wykonał w tym celu ciężką pracę.

  - Pan Tadeusz nigdy się nie poddał. Cały czas walczył o to, aby móc funkcjonować normalnie. Jego psychika jest naprawdę bardzo silna. - komentuje Zbigniew Żywiołek, wiceprezes Fundacji "Salut".

  To już kolejny sukces na koncie Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu.
  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".