• Autor: Woytazz
  • Wyświetleń: 790
  • Dodano: 2024-03-29 / 13:48
  • Komentarzy: 0

  Trzecia Droga o lokalnych produktach

  (Fot. Woytazz)

  Dziś o godz. 12 na Placu Kopernika w Opolu odbyła się konferencja prasowa Trzeciej Drogi. Przedstawiciele PSL i Polska2050 poruszyli temat lokalnych produktów oraz tego jak doceniane są na rynku ogólnopolskim.

  Święta Wielkanocne, to czas wyciszenia, wspólnie spędzanego czasu w gronie rodzinnym, no i oczywiście nieodłącznym elementem świąt, nie tylko wielkanocnych, jest jedzenie. Mnóstwo pyszności przygotowanych przez babcie, czy całą rodzinę wspólnie.
  O tym ostatnim właśnie dziś rozmawiano podczas konferencji Trzeciej Drogi.

  - Co jest ważne podczas wspólnego biesiadowania z rodziną? Oczywiście polska, zdrowa żywność. Nasza opolska, regionalna żywność. Na Opolszczyźnie posiadamy lokalnych producentów serów, wędlin, różnych przetworów. Są również restauratorzy specjalizujący się w kuchni regionalnej. - mówi Marcin Oszańca, prezes opolskich struktur PSL.

  Wielu mieszkańców naszego regionu nie zdaje sobie sprawy z tego jakie, i czy w ogóle posiadamy regionalne wyroby kulinarne.
  Opolski smak odnaleźć można w produktach wpisanych na Listę Produktów Tradycyjnych, do których należą m.in. rolady wołowe, żymloki oraz smakowite leberwursty i salcesony. Na liście znajdziemy stare odmiany jabłek, tj. Königin, Wealthy czy Książę Albrecht Pruski. Mocnym punktem listy są kołacz śląski oraz krupniok - potrawy, które posiadają certyfikaty Chronionego Oznaczenia Geograficznego. Z kolei słodkie smaki opolskiej kuchni to głównie anyżki, chrusty, opolskie ciasteczka ze skwarek czy wyjątkowe miody. W restauracjach i gospodarstwach agroturystycznych skosztować można opolskiej rolady wołowej z modrą kapustą i kluskami śląskimi, wodzionki, gołąbków z kaszy gryczanej i ziemniaków czy śląskiego żuru na maślance. Z kolei w lokalnych sklepach kupimy oleje głubczyckie tłoczone na zimno, oleskie sery twarogowe czy masło z ukwaszonej śmietany. Wszystkich produktów tradycyjnych związanych z Opolszczyzną jest ok. 70.

  Podczas konferencji ze strony kandydatów do Rady Miasta, Rady Powiatu Opolskiego, Rady Sejmiku Województwa Opolskiego padł pomysł na stworzenie aplikacji, która miałaby w jednym miejscu scalać informacje na temat lokali oferujących regionalne produkty, czy też potrawy.

  - Brakuje przede wszystkim informacji. Te informacje oczywiście są w Internecie, w odpowiednich miejscach. Natomiast mamy dwudziesty pierwszy wiek. Wzorując się na aplikacji CityBee shared przy wykorzystaniu smartfonów, tabletów moglibyśmy skomponować aplikację, która pokaże każdemu mieszkańcowi, gdzie najbliżej od jego miejsca pobytu można kupić lokalne produkty. - dodaje Marcin Oszańca, kandydat do Rady Sejmiku Województwa Opolskiego.

  Projekt stworzenia aplikacji miałby być dofinansowany ze środków europejskich oraz środków Samorządu Województwa Opolskiego.

  W ramach konferencji prasowej korzystając z okazji, że mamy już Święta Wielkanocne przedstawiciele Trzeciej Drogi przekazali życzenia dla wszystkich mieszkańców regionu.

  - W imieniu moich kolegów i koleżanek chciałbym państwu życzyć spokojnych, zdrowych świąt wielkiej nocy, żebyśmy mogli w końcu odpocząć, wyciszyć się, abyśmy znaleźli czas dla swoich rodzin, a także dla tych wszystkich ludzi, którzy potrzebują pomocy drugiego człowieka. - dodaje Przemysław Knych, kandydat do Rady Miasta z ramienia Polska2050.
  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".