• Autor: Dagmara
  • Wyświetleń: 1237
  • Dodano: 2024-03-15 / 10:20
  • Komentarzy: 0

  Wyższe emerytury i renty dla opolskich seniorów

  (Fot. Pixabay)

  Dzięki tegorocznej waloryzacji emerytury i renty wzrosną o 12,12 procent. Opolski ZUS od początku marca przelicza i wypłaca świadczenia po nowemu. Do połowy miesiąca wyższymi wpływami z ZUS cieszy się już ponad 160 tys. osób w regionie.

  Pół miliarda w pół miesiąca

  W tym roku waloryzacja ma charakter procentowy. Ustalony wskaźnik waloryzacji to 112,12 proc. To jedna z większych podwyżek świadczeń wypłacanych przez ZUS w ostatnich kilku latach. Od marca br. kwota najniższej emerytury, renty rodzinnej i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy zmieniła się z 1588,44 zł brutto na 1780,96 zł brutto.

  - Do 15 marca wypłaciliśmy łącznie prawie 489 milionów złotych przeliczonych w ramach waloryzacji emerytur i rent. Do połowy miesiąca wyższymi niż jeszcze w lutym świadczeniami cieszy się już przeszło 160 tysięcy osób w regionie, z tego niemal 46 tysięcy świadczeniobiorców, którzy otrzymują emerytury i renty "międzynarodowe" czyli wykazali okresy legalnej pracy i ubezpieczenia również poza Polską - informuje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

  Opolski oddział ZUS przeprowadza proces przeliczenia świadczeń automatycznie, bez potrzeby składania wniosków przez klientów. Domowe budżety opolskich seniorów od początku marca są zasilane nowymi kwotami emerytur, rent i innych świadczeń. Ponad 80 proc. wypłat ma charakter bezgotówkowy i trafia we wcześniej ustalonych terminach na rachunki bankowe.

  W kwietniu potwierdzenie


  Wszystkim świadczeniobiorcom, którzy mieli prawo do wypłaty świadczenia na 29 lutego br., ZUS przeliczy ich należności z urzędu. Klienci nie muszą inicjować tego procesu składając pisma bądź wnioski. Dowodem na marcowe podwyższenie emerytur i rent, będzie nie tylko wyższy przelew ale też pisemne bądź elektroniczne potwierdzenie waloryzacji z ZUS w formie decyzji.

  Akcja dostarczania stosownych dokumentów do klientów wystartuje w kwietniu. Prawdopodobnie razem z decyzjami o waloryzacji ZUS dostarczy też decyzje o przyznaniu tzw. trzynastki.
  W korespondencji będzie informacja o wysokości emerytury brutto na ostatni dzień lutego tego roku, wskaźnik waloryzacyjny i emerytura brutto obliczona po waloryzacji.

  Na te dane do kwietnia nie będą musieli czekać seniorzy, którzy mają konto na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Zakład w wersji elektronicznej udostępni te informacje wcześniej.

  Dodatek pielęgnacyjny

  Waloryzacja to nie tylko wyższe emerytury i renty. Wzrośnie m.in. dodatek pielęgnacyjny, który od marca jest równy 330,07 zł. Jest przyznawany i wypłacany przez ZUS automatycznie emerytom
  i rencistom, którzy ukończyli 75 lat. Taki bonus mogą też otrzymać osoby zanim ukończą ten wiek,
  a które zostały uznane za całkowicie niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji.

  Dodatek nie jest wypłacany jako świadczenie samoistne. Pobierać go można np. z emeryturą, rentą z tytułu niezdolności do pracy albo innym długoterminowym świadczeniem wypłacanym przez ZUS
  z wyjątkiem renty socjalnej i tzw. świadczenia Mama 4 plus. Jeśli osoba całkowicie niezdolna do pracy oraz do samodzielnej egzystencji nie pobiera z ZUS-u emerytury bądź renty z tytułu niezdolności do pracy, to powinna wystąpić do urzędu gminy lub ośrodka pomocy społecznej
  o przyznanie zasiłku pielęgnacyjnego.


  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".