• Autor: Dagmara
  • Wyświetleń: 864
  • Dodano: 2024-03-01 / 19:30
  • Komentarzy: 0

  Unikatowa wystawa szkła huty Tarnowiec w Zamku Książęcym w Oleśnicy

  9 marca o godzinie 16:00 na Zamku Książęcym w Oleśnicy rozpocznie się wystawa szkła huty Tarnowiec. Wydarzenie to, trwające aż do końca maja, zaprezentuje ponad 500 sztuk wazonów, będących kwintesencją rzemiosła i unikatowego designu.

  W otwarciu wystawy wezmą udział projektanci szkła, znani i cenieni nie tylko w województwie opolskim - Pan Jan Sylwester Drost oraz Pani Eryka Trzewik-Drost, którzy swoją obecnością podkreślą znaczenie tego wydarzenia dla promocji sztuki szklarskiej.

  Wystawa będzie dostępna dla wszystkich odwiedzających bezpłatnie, jednak organizatorzy zachęcają do składania dobrowolnych datków na rzecz remontu Zamku Książęcego. Jest to wyjątkowa okazja, aby nie tylko podziwiać sztukę szklarską, ale i wspierać konserwację jednego z cenniejszych zabytków w regionie.

  Początki wytwórczości szkła na ziemiach polskich należy datować na X wiek, co wykazały badania archeologiczne prowadzone na wyspie Wolin. Kolejne ośrodki szklarskie powstawały w Opolu, Kruszwicy, Poznaniu, Szklarskiej Porębie i we Wrocławiu. Poza największymi ośrodkami szklarskimi działały liczne tzw. huty leśne, wytwarzające zielonkawe i dość prymitywnie zdobione szkło. Rozwój gospodarczy Polski w XVI - XVIII wieku i wzrost zapotrzebowania na szkło przyczyniły się do powstania wielu hut w dobrach królewskich, kościelnych i posiadłościach szlacheckich.

  Huta szkła Tarnowiec została założona w 1975 r. w Tarnowcu, produkowała szkło barwne wysokiej jakości technicznej i artystycznej. W latach 1982-1991 na stanowisku głównego projektanta zatrudniony był Jerzy Słuczan-Orkusz. Projektował dla zakładu szkło użytkowe i oświetleniowe. Z tego okresu pochodzą jego naczynia z serii czarno-białej, wykonywane z nieprzezroczystego, dwuwarstwowego szkła sodowego, o kształtach nawiązujących głównie do prostych form geometrycznych.

  Zachęcamy wszystkich miłośników sztuki i nie tylko, aby odwiedzili Zamek Książęcy w Oleśnicy i zanurzyli się w świat unikatowego szkła huty Tarnowiec, doceniając jednocześnie piękno i historię otaczającego ich miejsca.
  Patronat 24opole
  reklama

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".