• Autor: Dżacheć
  • Wyświetleń: 882
  • Dodano: 2024-02-27 / 14:03
  • Komentarzy: 0

  Radni spotkali się na przedostatniej sesji

  (Fot. UMWO)

  Podczas lutowej sesji Sejmiku Województwa Opolskiego radni podjęli decyzję o przyznaniu profesorowi Stanisławowi Sławomirowi Niciei tytułu Honorowego Obywatela Województwa Opolskiego, zdecydowali o przekazaniu kilku samorządom lokalnym pomocy finansowej, wysłuchali informacji o funkcjonowaniu Opolskiego Centrum Rehabilitacji.

  Laury i zaszczyty

  Na początku sesji marszałek Andrzej Buła wręczył dwie Odznaki Honorowe "Za Zasługi dla Województwa Opolskiego". Jedną otrzymała Joanna Więcek-Mika, która od 40 lat jest terapeutką psychologiczną, pracuje w Centrum Terapii Nerwic w Mosznej, od 10 lat pracuje także jako konsultant wojewódzki ds. psychiatrii klinicznej i wykładowca akademicki. Drugą dostał Lesław Świerczek, który od ponad 30 lat działa w Nyskim Towarzystwie Gimnastycznym, a jego zawodnicy zdobywali dziesiątki medali mistrzostw Polski i wielokrotnie kwalifikowali się do kadry narodowej.

  Po tych uroczystych chwilach radni podjęli uchwałę o przyznaniu profesorowi Stanisławowi Sławomirowi Niciei tytułu Honorowego Obywatela Województwa Opolskiego. Z takim wnioskiem, w roku wydania 20. tomu "Kresowej Atlantydy" autorstwa profesora i 30-lecia Uniwersytetu Opolskiego, którego przez lata był rektorem, wystąpił marszałek Andrzej Buła. Uchwała została przyjęta jednogłośnie, a uhonorowanie profesora zaplanowano na ostatnią sesję w tej kadencji, na 19 marca.

  Opolskie Centrum Rehabilitacji coraz nowocześniejsze

  W tym miesiącu w Korfantowie został otwarty nowy pawilon szpitalny z pokojami dla pacjentów, gabinetami lekarskimi, salami rehabilitacji oraz zapleczem sanitarnym, a teraz radni mogli wysłuchać informacji o funkcjonowaniu i dalszych planach rozwoju szpitala. Dyrektor szpitala ds. medycznych Jarosław Szyszka mówił m.in. o projekcie unijnym, w ramach którego powstał nowy pawilon, o zakupionym niedawno robocie do endoprotez kolanowych czy wprowadzeniu robotów do rehabilitacji. Ale to nie koniec inwestycji. Wśród planów są m.in. remonty kolejnych sal chorych, rozbudowa i przebudowa budynku hotelowego, utworzenie w zamku Centrum Leczniczo - Edukacyjnego i termomodernizacja pawilonu.

  Podczas sesji marszałek z zarządem i radni podziękowali kończącej pracę w szpitalu dotychczasowej dyrektor ds. ekonomicznych Jolancie Rupniewskiej.

  Pomagamy samorządom

  Podczas tej sesji radni podjęli także decyzje o udzieleniu pomocy finansowej z budżetu województwa kilku samorządom lokalnym, odpowiadając na zgłaszane przez nich potrzeby. I tak, gmina Łambinowice otrzyma 400 000 zł na dofinansowanie budowy żłobka, w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym w Głogówku przebudowana zostanie winda, którą kwotą 400 000 zł dofinansuje budżet województwa. Krapkowice mogą liczyć na 600 000 zł na modernizację sali widowiskowej Krapkowickiego Domu Kultury, która obejmie wymianę siedzisk w sali kinowej z wydzieleniem części dla osób niepełnosprawnych, zaś Niemodlin na 500 000 zł na przebudowę drogi w Wydrowicach, która prowadzi m.in. do miejscowej Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej.

  Radni przekazali także Miastu Opole 180 000 zł w ramach programu SUPER ZEBRA, na modernizację przejść dla pieszych przy ul. Prószkowskiej i przy ul. Oświęcimskiej w Opolu.


  To już była - według planu - przedostatnia sesja w tej kadencji Sejmiku Województwa Opolskiego. Ostatnią zaplanowano na 19 marca.
  reklama

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".