• Autor: Dagmara
  • Wyświetleń: 1964
  • Dodano: 2024-02-21 / 14:49
  • Komentarzy: 2

  Ambitne plany szpitala uniwersyteckiego

  (Fot. USK)

  We wtorek, 20 lutego, O planach budowy Centrum Sercowo-Naczyniowego w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu dyrekcja i kierownicy oddziałów rozmawiali z marszałkiem województwa Andrzejem Bułą podczas wizyty w szpitalu.


  Jesienią ub.r. projekt CSN został uznany przez Ministerstwo Zdrowia jako zasadny, co oznacza, że otrzymał zielone światło do ubiegania się o finansowanie na realizację. Wg szacunkowego kosztorysu wartość inwestycji wyniesie około 440 mln zł.

  - Planujemy wybudować na naszym terenie nowy obiekt o powierzchni 22 tys. m.kw. Będzie on miał pięć naziemnych kondygnacji. Ulokujemy tam oddziały ostrozabiegowe, zajmujące się chorobami serca i naczyń krwionośnych (kardiologię, kardiochirurgię, chirurgię, neurochirurgię) oraz blok operacyjny, sale interwencji sercowo-naczyniowych i oddział anestezjologii i intensywnej terapii. Nowy budynek będzie połączony z kompleksem szpitalnym w celu zapewnienia komunikacji ze szpitalnym oddziałem ratunkowym, laboratoriami i diagnostyką obrazową. Na dachu powstanie lądowisko dla helikopterów LPR - opisywał marszałkowi dyrektor generalny szpitala Dariusz Madera.

  - Dzięki tej inwestycji wszystkie nasze specjalności sercowo-naczyniowe będą mogły pracować sprawniej i wydajnej, co przełoży się na kompleksowe zabezpieczenie pacjentów - komentował prof. Marek Gierlotka, kierownik Oddziału i Kliniki Kardiologii, dyrektor Instytutu Nauk Medycznych Uniwersytetu Opolskiego. - To inwestycja bezwzględnie konieczna, bo współcześni pacjenci są coraz starsi, mają coraz więcej chorób towarzyszących. Struktura CSN jest odpowiedzią na te zmiany - specjaliści różnych dziedzin będą pracować wspólnie, żeby leczyć bardziej efektywnie. To także ważne z punktu widzenia rozwoju nowych terapii, technik leczenia i kształcenia kadr medycznych tak potrzebnych naszemu regionowi - podkreślił prof. Gierlotka.

  Dyrekcja przedstawiła też marszałkowi Andrzejowi Bule realizowane właśnie w USK inwestycje, w tym nowoczesną kotłownię kogeneracyjną. - Ukończyliśmy prace adaptacyjne obiektu, w którym zamontowana zostanie instalacja. Będzie się ona składała z dwóch silników gazowych produkujących ciepło oraz energię elektryczną przez cały rok. W przypadku niewystarczającej mocy cieplnej załączane będą kotły gazowo-olejowe - wyjaśnił Marcin Miga, dyrektor ds. administracyjnych.

  Kotłownia ma kosztować ponad 22,5 mln zł. USK w Opolu uzyskał na ten cel dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020 i nowego rozdania - Funduszy Europejskich dla Opolskiego 2021-2027; w ramach projektu przygotowanego przez miasto Opole dotyczącego wymiany źródeł ciepła w zoo i właśnie USK.

  - Montujemy nowoczesne źródło ogrzewania, które pozwoli na wytwarzanie ciepła i prądu dla potrzeb szpitala. Niezwykle ważny jest aspekt ekologiczny - w trosce o środowisko i otoczenie wyłączyliśmy z użytkowania tradycyjną kotłownię węglową, usuwając źródło niskiej emisji. Mamy także nadzieję, że wpłynie to na optymalizację całkowitych kosztów energii, które ponosimy - skomentował Dariusz Madera, dyrektor generalny.
  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2024-02-21 22:09:19 [185.117.85.*] id:1670231  
  Patryk100: Napisała postów [946], status [rozpisany/na] Reputacja
  Daj, Boże, zdrowie... i szybki transport do ościennego województwa

  Nick:
  Treść:
  2024-02-21 15:57:51 [91.209.95.*] id:1670218  
  student: Napisał postów [52], status [rozkręca się] Reputacja
  Najpierw to przydałoby się, żeby ten szpital świadczył usługi na jakimś poziomie. Obecnie personel traktuje pacjentów jak bydło. Wystarczy poczytać opinie w internecie, np. na google maps.

  Nick:
  Treść: