• Autor: kam_ila
  • Wyświetleń: 1793
  • Dodano: 2024-01-23 / 11:30
  • Komentarzy: 2

  Pamiątkowa tablica Olgi Sipowicz już jest. Czekamy na głos Rady Miasta w sprawie nazwy placu

  (Fot. Dżacheć)

  Inwestycja przebudowy placu została zakończona w grudniu 2023 roku. O jego oficjalnej nazwie wiadomo od dawna, jednak konieczna jest uchwała Rady Miasta w tym temacie kończąca cały proces.

  W maju 2023 roku na wniosek Klubu Radnych Arkadiusza Wiśniewskiego została zainicjowana akcja mająca na celu znalezienie nazwy dla nowego placu przed Dworcem Głównym PKP w Opolu. Mieszkańcy w ramach konsultacji społecznych mogli wypowiedzieć się na temat nazwy placu. Radni z Klubu Radnych Arkadiusza Wiśniewskiego zaproponowali pięć artystek, które uczestniczyły w głosowaniu internetowym na patronkę Placu Dworcowego w Opolu. Od samego początku faworytka była jedna. Głosami mocno wyprzedzającymi drugą - Annę Jantar wygrała Olga Sipowicz (Kora). W 1980 roku jej wykonie wraz z Zespołem Maanam utworu "Boskie Buenos" wstrząsnęło amfiteatrem opolskim i dało początek eksplozji polskiego rocka w latach '80 i wyznaczył kierunek, którym przez kolejną dekadę podążała rodzima muzyka rozrywkowa.

  "Kropką nad i" jest projekt uchwały dotyczący nadania imienia Olgi Sipowicz temu miejscu, który zostanie poddany pod głosowanie radnych na zbliżającej się Sesji Rady Miasta.

  - To ważna chwila kończąca ten cały proces - podkreśla Piotr Mielec z Klubu Radnych Arkadiusza Wiśniewskiego.

  - Cieszymy się, że mieszkańcy zaufali radnym i głosowali w plebiscycie. Kora połączyła mieszkańców - dodaje radna Jolanta Kawecka.

  - Właśnie przed dworcem znajduje się gmach Poczty Głównej i centrum przesiadkowe. To miejsce zostało zaprojektowane tak, by przestrzeń była strefą rekreacji dla przyjeżdżających do naszego miasta. Z niecierpliwością czekamy na wiosnę i drzewa które zakwitną. Ten projekt został wybrany spośród 40 prac. To ważne, że będzie miał nazwę polskiej artystki - mówi Alicja Wiśniewska.

  - To miejsce jeszcze jakiś czas temu było obskurne, nie zachęcało do odwiedzin. Dziś mamy przestrzeń estetyczną i czekamy, aż zieleń nabierze kolorów - kończy Łukasz Sowada, przewodniczący Rady Miasta Opola.

  W 2005 roku Olga Sipowicz odsłoniła swoją gwiazdę na opolskim rynku. Artystka zmarła w 2018 roku po ciężkiej chorobie.


  reklama

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2024-01-23 14:59:39 [89.67.3.*] id:1669240  
  DonPedro69: Napisał postów [11077], status [VIP] Reputacja
  Plac narkomanki, no brawo!!!

  Nick:
  Treść:
  2024-01-23 12:30:28 [185.117.86.*] id:1669237  
  Dynamic: Napisał postów [172], status [wyjadacz] Reputacja
  "Witamy w stolicy polskiej piosenki"XD polska piosenka już dawno temu zdechła.

  Nick:
  Treść: