• Autor: Dagmara
  • Wyświetleń: 1893
  • Dodano: 2023-12-23 / 12:45
  • Komentarzy: 14

  Czy nadchodzi nowa era informacji w TVP?

  (Fot. screen TVP1)

  Premierowe wydanie głównego programu informacyjnego "19.30" w TVP 1 i TVP Polonia przyciągnęło przed telewizory niemal 4,5 miliona widzów, ustanawiając nowy standard w przekazie informacyjnym.

  Debiut nowego programu informacyjnego Telewizji Polskiej, "19.30", który zastąpił dotychczasowe "Wiadomości", odnotował imponującą liczbę widzów. Emitowany 21 grudnia, serwis zgromadził przed ekranami średnio niemal 4,5 miliona widzów, z czego 4,2 miliona oglądało program w TVP 1, a dodatkowe 270 tysięcy w TVP Polonia.

  Zgodnie z danymi Nielsen Media, liczby te wskazują na znaczący wzrost zainteresowania w porównaniu do poprzednika "Wiadomości", który w listopadzie notował średnio 1,89 miliona widzów w TVP 1 i łącznie 2,71 miliona z TVP Info.

  Pierwsze słowa prowadzącego, Marka Czyża:- Tu 19.30. Najważniejszy program informacyjny Telewizji Polskiej", zwiastowały nową erę w przekazie medialnym. - Wczoraj obiecaliśmy państwu nową jakość w mediach publicznych, dziś nie tylko my chcemy wyjaśnić dlaczego ta zmiana jest konieczna. Dlaczego by budować wspólnotę narodową, trzeba zmienić język przekazu. Musimy po prostu informować - dodał prowadzący.

  19 grudnia Sejm przyjął uchwałę w sprawie przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych. Tego samego dnia minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz odwołał dotychczasowe władze TVP, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej. Dzień później kanał TVP Info przestał transmitować swoje pasmo. 20 grudnia zamiast wieczornych "Wiadomości" o 19:30 na antenie TVP widzowie zobaczyli dziennikarza Marka Czyża:

  - Jak państwo na pewno zauważyli, zaszły pewne zmiany. [...] Żaden polski obywatel, który finansuje działania telewizji publicznej, nie ma żadnego obowiązku wsłuchiwać się w propagandę. Czyjąkolwiek. Każdy polski obywatel [...] ma prawo żądać [...] rzetelnej, profesjonalnej i uczciwej informacji. [...] Od jutra »Wiadomości« będą państwu prezentowały fotografię świata [...]. Fotografię, nie obraz, bo to nie jest to samo. Obraz w tych studiach malowano wyłącznie starannie dobranymi barwami. Zapewniam państwa, że to się właśnie kończy - wyjaśniał.

  - Zamiast propagandowej zupy chcemy państwu zaproponować czystą wodę. Nie dlatego, że jest szlachetna, ale dlatego, że nie niesie żadnych nachalnych smaków. Obiecuję państwu, że to się właśnie od teraz zaczyna. Dziś nie będzie »Wiadomości«, ale jutro podamy państwu program informacyjny telewizji polskiej. Niezawodnie o 19:30 - dodał.

  Marek Czyż przez lata był dziennikarzem TVP, ale zrezygnował z pracy, gdy telewizja została przejęta przez PiS. Kariera dziennikarska reportera rozpoczęła się w 1996 roku, gdy dołączył do zespołu Telewizji Polskiej (TVP). Przez dwanaście kolejnych lat był twarzą programów takich jak "Monitor Wiadomości", "Gość Jedynki" i "Aktualności". Po zakończeniu współpracy z TVP w 2008 roku, reporter krótko współpracował z regionalną stacją TVS. Powrócił do TVP w 2011 roku, gdzie przez pięć lat prowadził między innymi program "Bez retuszu" na antenie TVP Info. W 2016 roku, w związku z objęciem stanowiska prezesa TVP przez Jacka Kurskiego i zauważalnymi zmianami w linii programowej stacji, dziennikarz zdecydował się odejść.

  Niemniej jednak, jego pasja do dziennikarstwa nie wygasła. W kolejnych latach angażował się w różnorodne projekty medialne, pracując między innymi dla Nowej TV, Superstacji oraz internetowej stacji radiowej Halo.Radio. Był także redaktorem naczelnym portalu Silesia24.pl. W 2022 roku, dziennikarz zainaugurował własny serwis publicystyczny CzyzTak.pl, który cieszy się dużym zainteresowaniem - jego profil na Facebooku śledzi 85 tysięcy osób.

  Debiut "19.30" został przyjęty z dużym zainteresowaniem, co może świadczyć o pozytywnym odbiorze zmian w mediach publicznych. Czy nowy format programu utrzyma wysoką oglądalność i stanie się wzorem nowoczesnego przekazu informacyjnego, okaże się w najbliższych miesiącach.

  Zobacz także: Protest pod opolską TVP. "Zamach na rzetelne, polskie, wolne media"

  źródło: press.pl/ tvp.pl


  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".