• Autor: Dżacheć
  • Wyświetleń: 1027
  • Dodano: 2023-12-24 / 10:14
  • Komentarzy: 0

  Święta z rodziną spędza 94% Polek i Polaków

  Święta Bożego Narodzenia są synonimem rodzinności dla 94% Polaków - jak wynika z badania CBOS. Rodzinność tych świąt jest odmieniana przez wszystkie przypadki i nawet ci, którzy wolą w tym czasie wyjechać i spędzić czas inaczej niż przy tradycyjnym świątecznym stole, zamierzają zadzwonić do bliskich lub wysłać życzenia osobom, na którym im zależy.

  Być blisko, być razem - oto przekaz, który pojawia się co roku w grudniu w czasie przedświątecznym. Większość Polek i Polaków uwielbia ten klimat i chce celebrować Święta właśnie w szerszym gronie rodzinnym - szczególnie po czasach pandemii, gdy konieczna była całkowita rezygnacja ze spotkań.

  Osobiście nie wyobrażam sobie Świąt bez rodziny - mówi Małgorzata Rejmer, doktor nauk prawnych, właścicielka Kacelarii Podatkowej LEX. Już od kilkunastu lat organizuję świąteczne spotkania dla ponad 20 osób z pełną oprawą - potrawami świątecznymi, prezentami, Mikołajem innymi elementami tradycji. Poza tym uczestniczę w obiadach organizowanych przez najbliższych i zawsze jestem im za to bardzo wdzięczna. Dodatkowo dbam o świąteczne wigilie firmowe dla osób, z którymi pracuję. Po prostu takie uroczyste celebrowanie świąt jest dla mnie i moich bliskich bardzo ważne.

  W podobny sposób Święta spędza większość społeczeństwa, chociaż coraz częściej pojawiają się głosy, że Boże Narodzenie można celebrować inaczej. Trendy się zmieniają wraz ze zmianami pokoleniowymi - wyjaśnia prof. Mirosław Grewiński, socjolog, rektor Uczelni Korczaka. Coraz więcej osób, szczególnie młodszych, chce w Święta odpocząć, wyjechać na narty lub do ciepłych krajów. Chcą spędzać ten czas w zawężonym gronie najbliższych lub przyjaciół i wykorzystać wolne dni tak, jak lubią, na swoich warunkach. Nadal jednak można zaobserwować, że w Polsce wciąż silnie jest zakorzeniona tradycja, chociaż coraz rzadziej traktujemy te Święta w kontekście religijnym, ale nie rezygnujemy z rodzinnego charakteru.

  Rodzinne spotkania przy świątecznych stołach to jednak nie wszystko. "Rodzinność" bożonarodzeniowego czasu sięga dalej, stając się elementem obecnym w życiu większości polskich firm. Mowa tu o wigilijnych spotkaniach firmowych i choć w związku z tym wątkiem pojawiają się różne opinie, wpisuje się to już w tzw. standardy kultury organizacyjnej polskich firm.

  Uważam, że wynika to z potrzeby budowania relacji międzyludzkich, chęci poznawania się, zacieśniania więzi - mówi Małgorzata Rejmer. Bardzo dobrze to rozumiem, gdyż w mojej działalności zajmuję się głównie sprawami firm rodzinnych i sama prowadzę taką firmę. Rodzinność jest zatem wpisana w moje D.N.A. Myślę jednak, że, skoro praktycznie wszyscy czujemy podobnie klimat Świąt, to po prostu potrzebujemy wartości, tradycji, zacieśniania więzi i podlewania korzeni. Przynajmniej większość z nas.

  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  ,
  reklama

  Powiązane materiały

  Polub nas!

  Chmura tagów

  Ogłoszenia