• Autor: Dagmara
  • Wyświetleń: 1236
  • Dodano: 2023-12-15 / 16:39
  • Komentarzy: 3

  Jak bezpiecznie przewieźć choinkę, aby uniknąć mandatu?

  (Fot. Prostooleh/freepik )

  Transport dużej i rozłożystej choinki może być wyzwaniem logistycznym, zwłaszcza jeśli kierowca nie zadba o odpowiednie zabezpieczenie. Policja, z myślą o bezpieczeństwie i przewinieniach drogowych, udostępniła informacje dotyczące bezpiecznego przewożenia choinek. Niewłaściwie zabezpieczona choinka może skutkować mandatem nawet do 3000 zł, dlatego warto zwrócić uwagę na kilka istotnych zasad.

  Najlepiej do transportu choinek nadają się samochody typu furgon, gdzie kabina kierowcy jest oddzielona od przestrzeni ładunkowej. Alternatywą może być także przyczepa podpinana do samochodu. Niemniej jednak, przepisy pozwalają na przewożenie choinki wewnątrz pojazdu lub na dachu, z pewnymi zastrzeżeniami.

  Zabezpieczenie choinki

  Podobnie jak inne ładunki, choinka musi być odpowiednio zabezpieczona, aby nie przemieszczała się podczas jazdy. Zaleca się umieszczenie jej w bagażniku, a w razie potrzeby, rozłożenie tylnej kanapy w celu zwiększenia przestrzeni ładunkowej. Niedozwolone jest przewożenie choinki z otwartym bagażnikiem, ponieważ może to wpływać negatywnie na zdrowie kierowcy.

  Oznakowanie i przepisy

  Jeśli choinka wystaje poza obrys pojazdu o więcej niż 0,5 m, konieczne jest jej odpowiednie oznakowanie. W przypadku transportu na dachu samochodu, zaleca się użycie belki bagażnika dachowego i nałożenie siatki na drzewko, aby uniknąć wypadania fragmentów na drogę. Warto pamiętać o oznaczeniach chorągiewką barwy czerwonej, jeśli choinka wystaje na odległość większą niż 0,5 m od tylnej płaszczyzny pojazdu.

  Mandaty za nieprawidłowy transport


  Policja przestrzega, że nieprawidłowe zabezpieczenie choinki na dachu pojazdu może skutkować mandatem do 3000 zł. Podobna kara grozi, gdy choinka utrudnia kierowanie pojazdem lub narusza jego stateczność. Mandaty wynoszą także 200 zł za zasłanianie świateł pojazdu i 100 zł, jeśli choinka ogranicza widoczność tablicy rejestracyjnej.

  Pomimo tych przepisów, w praktyce policjanci będą zwracać uwagę na sposób przewożenia choinek, jednak mandat w maksymalnej wysokości raczej nie będzie często stosowany. Niemniej jednak, przestrzeganie przepisów dotyczących bezpieczeństwa podczas transportu choinki jest kluczowe, zarówno dla własnego bezpieczeństwa, jak i innych uczestników ruchu drogowego.
  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".