• Autor: kam_ila
  • Wyświetleń: 1658
  • Dodano: 2023-12-04 / 13:17
  • Komentarzy: 4

  Zatrzymano 15 osób podejrzanych o oszustwa podatkowe w obrocie olejem posmażalniczym

  (Fot. KAS)

  Grupa przestępcza wyłudzała VAT, fałszowała dokumentację, produkowała odpad (olej posmażalniczy), który następnie był wykorzystywany do produkcji surowców do paliw, czym naruszała zasady uczciwej konkurencji.
  Produkcja takiego odpadu powodowała zwiększenie emisji dwutlenku węgla.  To wspólna akcja opolskiej i zachodniopomorskiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS), Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu, Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu, Placówki Straży Granicznej w Opolu (SG) oraz Poznańskiej Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego (CBA), Zarządu w Opolu Centralnego Biura Śledczego Policji (CBŚP).

  Grupa przestępcza wyłudzała VAT, fałszowała dokumentację, produkowała odpad (olej posmażalniczy), który następnie był wykorzystywany do produkcji surowców do paliw, czym naruszała zasady uczciwej konkurencji.
  Produkcja takiego odpadu powodowała zwiększenie emisji dwutlenku węgla.

  Wyłudzanie VAT, fałszowanie dokumentacji, pranie pieniędzy

  Członkowie grupy przestępczej produkowali i handlowali olejami posmażalniczymi. Wyłudzali zwrot podatku VAT, prali pieniądze oraz fałszowali dokumentację, w tym faktury VAT na sprzedaż towaru za ponad 223 mln zł.
  Działalność wytwórni takiego odpadu - oleju naruszała zasady uczciwej konkurencji na rynku paliw oraz miała negatywny wpływ na środowisko naturalne, ze względu na wysoką emisję dwutlenku węgla do atmosfery.

  Wspólna akcja KAS, Policji, Straży Granicznej, CBA, CBŚP w woj. łódzkim, śląskim i dolnośląskim

  Funkcjonariusze i pracownicy KAS, funkcjonariusze Policji, SG i CBA, CBŚP przeprowadzili akcję w woj. łódzkim w wytwórni oleju posmażalniczego, u producenta biokomponentów we Wrocławiu oraz w siedzibie podmiotu handlującego olejami roślinnymi na Śląsku.

  Produkcja odpadu - oleju posmażalniczego


  Skontrolowane podmioty produkowały odpad (olej posmażalniczy), który następnie był wykorzystywany do produkcji surowców do paliw. W legalnym obrocie ponowne użycie zebranego odpadu ma obniżyć emisję dwutlenku węgla.

  W podmiotach objętych śledztwem, olej posmażalniczy nie powstawał jako odpad w toku przetwarzania lub produkcji produktów spożywczych, lecz był wytwarzany w specjalnych fabrykach, gdzie ogrzewano oleje roślinne i zwierzęce, m.in. piecami na olej opałowy. W wyniku produkcji uzyskiwano odpad, który miał służyć do dalszej produkcji.

  Taka produkcja oleju posmażalniczego narusza zasady uczciwej konkurencji na rynku paliw.
  Odpad w postaci posmażalniczego oleju kuchennego ma być odzyskiwany m.in. z punktów gastronomicznych i przetwarzany na biokomponent do produkcji paliw. Producenci paliw na terenie Unii Europejskiej, którzy wykorzystują biokomponent z odzysku odpadu, korzystają z preferencji w zakresie rozliczeń w krajach Unii Europejskiej, tzw. Narodowego Celu Wskaźnikowego oraz Narodowego Celu Redukcyjnego. Przyczyniają się w ten sposób do redukcji emisji dwutlenku węgla. Działalność takiej nielegalnej wytwórni oleju posmażalniczego powoduje zwiększenie emisji dwutlenku węgla, zamiast przyczyniać się do jej redukcji.

  Zarzuty, zabezpieczenie mienia i środków finansowych

  Śledztwo nadzoruje Prokuratura Regionalna we Wrocławiu. Policjanci z Wrocławia zatrzymali 15 osób, którym postawiono zarzuty. Wszyscy zostali tymczasowo aresztowani.
  Zabezpieczono mienie o wartości ponad 27 mln zł.

  Kontrole celno-skarbowe KAS

  KAS prowadzi kontrole celno-skarbowe rozliczeń podatku VAT przez podmioty zaangażowane w obrót olejami roślinnymi i produkcję biokomponentu.
  reklama

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2023-12-04 19:46:40 [185.127.22.*] id:1667664  
  Rolnikos: Napisała postów [9252], status [VIP] Reputacja
  Ludzie uczciwie przetwarzali surowce a ci ich zamknęli.

  Nick:
  Treść:
  2023-12-04 18:22:25 [31.60.71.*] id:1667663  
  liberty: Napisał postów [5248], status [Szycha] Reputacja
  Oglądałem kiedyś materiał na YouTube w którym facet w USA jezdzil po barach mcdonalds i dostawał za darmo zużyty olej na którym potem jezdzil swoim starym mercedesem i nikt nie mówił o tzw dwutlenku wegla śladzie węglowym itp bzdetach bo w USA takimi głupotami się nie zajmują jak w zlewaczalej Europie w której trzeba by nałożyć odpowiedni haracz na taki zużyty olej żeby on po odpowiednim opodatkowaniu już był ekologiczny XD Tu nie chodzi o żadna ochronę środowiska o okradanie nas z kasy bo od przyszłego roku każdy będzie płacił po 500zl haraczu za swoje auto spalinowe i po tym haraczu będzie już one przyjazne dla środowiska XD

  Nick:
  Treść:
  2023-12-04 14:21:04 [178.43.253.*] id:1667654  
  [moderacja]: Napisał postów [5385], status [VIP] Reputacja
  [moderacja]
  [-5]

  Nick:
  Treść:
  Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [1]
  2023-12-04 14:46:09 [83.144.104.*] id:1667656  
  Stefan: Napisał postów [27022], status [VIP] Reputacja
  Wiciu jest z NSDAPiS? Pierwsze słyszę