• Autor: kam_ila
  • Wyświetleń: 1846
  • Dodano: 2023-11-28 / 12:44
  • Komentarzy: 4

  Opolanie piszą petycję do biskupa. "Katedra nie jest jego własnością"

  Opolanie i nie tylko tłumnie podpisują petycję do biskupa Andrzeja Czai, który wydał decyzję o zasypaniu znalezisk archeologicznych w katedrze. Podpisujący podkreślają m.in., że dziedzictwo kulturowe nie jest własnością wyłącznie kościoła katolickiego.


  Opolanie w tym temacie mówią niemalże jednym głosem. - Mam poczucie, że to mój obywatelski obowiązek, zadbać o to, ażeby zachowano dziedzictwo historyczne miejsca z którego pochodzę dla przyszłych pokoleń, jednocześnie żebyśmy wszyscy mogli podziwiać i być dumni z unikatowego charakteru odkryć w naszym mieście - czytamy w komentarzach.

  - Nie ma mojej zgody na zasypanie i zniszczenie tak potężnej pracy archeologów. Każdy obywatel ma prawo poznać historię, a szczególnie młode pokolenie. To jest historia Opola, jak można tak postąpić - piszą opolanie.

  - Brałam udział w pracach archeologicznych w Opolskiej katedrze. Uważam, że odkopane tam dziedzictwo kulturowe jest bardzo cenne, a zabieranie mieszkańcom Opola (i nie tylko!) możliwości poznawania i oglądania tak potężnej części historii jest bardzo przykrą sprawą, zwłaszcza w XXI wieku, w którym rzekomo ludzie powinni czcić naukę - pisze pani Roksana.

  - Brałem udział w pracach archeologicznych i niestety przewidziałem taki scenariusz. Nie mniej jednak mam nadzieję, że uda się zatrzymać to szaleństwo. Zakopaliśmy Ostrówek, barbakan przy placu Wolności, a teraz Katedrę. Zakopujemy naszą historię. Pół roku badania były zablokowane, w tym czasie można było dokończyć spokojnie badania. Niestety zabrakło dobrej woli. Mam nadzieję, że petycja coś zmieni, chociaż obawiam się, że to za mało, obym się mylił - komentują.

  - Bardzo proszę o uszanowanie odkrytego dziedzictwa-należy do całego społeczeństwa - piszą podpisujący petycję.

  Oto treść petycji:


  Szanowny Księże Biskupie, jako mieszkańcy Województwa Opolskiego, w tym Opola, wierzący i niewierzący apelujemy o niezasypywanie wyjątkowych znalezisk archeologicznych w opolskiej katedrze. A wiemy, że proces ten już się rozpoczął.

  Katedra Opolska nie jest jednak własnością Księdza Biskupa czy Diecezji i nie jest tylko miejscem kultu. Katedra jest miejscem historycznym, a znaleziska tylko potwierdzają, że miejscem o wyjątkowej wartości historycznej na skalę europejską.

  Wiele miesięcy pracy specjalistów i wolontariuszy-mieszkańców Opola poszło już na marne.

  Służki jako świadectwo kościoła z początku XIII w., tumba grobowa, klatka schodowa i filary dawnego kościoła muszą pozostać odkryte.

  Nie chcemy, aby historia tej ziemi została zakopana na kolejne dziesiątki lat.

  NIE MA NA TO NASZEJ-OBYWATELI ZGODY.

  reklama

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2023-11-28 14:01:49 [188.146.110.*] id:1667475  
  neon: Napisał postów [2671], status [Szycha] Reputacja
  To chyba znany Wituś rozrabia!

  Nick:
  Treść:
  2023-11-28 13:48:29 [217.173.202.*] id:1667474  
  pinoczet: Napisał postów [346], status [maniak] Reputacja
  bardzo dobrze niech kopią

  Nick:
  Treść:
  2023-11-28 13:33:04 [5.173.62.*] id:1667472  
  KubaXY: Napisał postów [3316], status [Szycha] Reputacja
  Archeolodzy powinni skonczyc prace, jak chce czarny naczelny pedo i podlozyc dynamit pod tym meczetem dla oglupialych
  [-3]

  Nick:
  Treść:
  2023-11-28 12:52:12 [89.67.3.*] id:1667471  
  DonPedro69: Napisał postów [11012], status [VIP] Reputacja
  A co na to prawo? Może to jest istotniejsze?

  Nick:
  Treść: