• Autor: kam_ila
  • Wyświetleń: 7900
  • Dodano: 2023-11-26 / 16:12
  • Komentarzy: 1

  Grupa zdobyła Kopę Biskupią. "Dla jaj" - dosłownie!

  Jedni wbiegają, inni są mniej dynamiczni, niektórzy zabrali dzieci na spacer. Duża grupa aktywnych osób z województwa opolskiego zdobywała Kopę Biskupia promując profilaktykę nowotworową.


  Głównym celem niedzielnej wyprawy na Kopę Biskupią było promowanie idei profilaktycznych badań mężczyzn pod kątem nowotworów. Krzysztof Danków, organizator akcji, pokonał nowotwór jądra, dlatego powtarza, dlaczego badania są tak istotne. "Ten wąs to jest manifest, który nosimy, żeby zwrócić uwagę, że problem jest poważny i trzeba do niego podejść po męsku. Trzeba mieć odwagę żeby iść się przebadać." - mówi Krzysztof Danków, ze Stowarzyszenia Masz jaja idź na badania.

  Chociaż od wielu lat nie brakuje informacji i kampanii społecznych, które mają namówić mężczyzn na badania kontrolne, to wciąż jeszcze trudno większości przełamać się, zanim nie pojawi się problem

  W Polsce wykrywa się rocznie około 800 przypadków raka jądra. Do czynników zwiększonego ryzyka zachorowania na raka jądra należą: zdiagnozowany wcześniejszy nowotwór w drugim jądrze, wnętrostwo (niezstąpienie jąder) - nawet jeśli jądro zostało prawidłowo odprowadzone, zespół Klinefeltera i hipogonadyzm.

  W niedzielę 26 listopada grupa ochotników zdobyła Kopę Biskupią. Wszystko w ramach promowania profilaktycznych badań wśród mężczyzn.

  Zachorował na raka, nie poddał się i pokonał chorobę. Organizator akcji "Masz jaja idź na badania" od tej pory zachęca mężczyzn do wykonywania badań profilaktycznych. Robi to bardzo aktywnie, o czym może świadczyć dzisiejsze wydarzenie w Górach Opawskich.

  - Akcja ma na celu, propagowanie regularnej profilaktyki badań wśród mężczyzn, zwrócenie uwagi na dbanie o swoje zdrowie oraz promowanie wspólnej aktywności fizycznej - tłumaczy Krzysztof Danków, organizator wyjścia.

  Mimo szerokiego dostępu do informacji oraz wielu prozdrowotnych akcji dotyczących badań profilaktycznych, okazuje się że mężczyźni wzbraniają się przed wizytą u specjalisty, a gabinet lekarski odwiedzają jedynie wtedy, gdy ból nie pozwala im normalnie funkcjonować.

  Szacuje się, że rak jądra stanowi około 1% ogółu nowotworów złośliwych występujących u mężczyzn. Zachorowalność na złośliwe guzy jądra wynosi 3 na 100 000 mężczyzn i jest największa w grupie wiekowej 15-35 lat.

  Zdjęcie (1/42)

  (Fot. Dżacheć)

  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2023-11-26 18:00:09 [31.60.90.*] id:1667428  
  M1974P: Napisał postów [13988], status [VIP] Reputacja
  Dla jaj to się kury hoduje:/

  Nick:
  Treść: