• Autor: Dżacheć
  • Wyświetleń: 4929
  • Dodano: 2023-11-25 / 14:45
  • Komentarzy: 1

  Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Opolskiego - znamy laureatów

  Poznaliśmy laureatów nagród Marszałka Województwa Opolskiego w konkursie Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Opolskiego 2023.

  Konkurs, który pokazuje pracę wielu osób

  W tym roku były to nagrody w dwóch kategoriach: przestrzeń publiczna i obiekt użyteczności publicznej oraz nagrody okolicznościowe - Perła Przestrzeni 25-lecia, a także zwycięzcy głosowania w konkursie internautów.

  Marszałek Województwa Opolskiego Andrzej Buła zwraca uwagę, iż jest to bardzo ciekawy konkurs, pokazujący pracę wielu osób.

  - Kolejne rozstrzygnięcia Najlepsza Przestrzeń Województwa Opolskiego, bardzo ciekawy konkurs, dlatego, że pokazuje pracę wielu osób, ale też przez te ostatnie lata pokazuje sposób zmiany myślenia o przestrzeni publicznej. Mówię to też, ponieważ w 2013 roku, kiedy rozpoczynałem tutaj pracę jednym z bardzo ważnych, nowych programów była rewitalizacja, czyli przywrócenie do życia przestrzeni, która ma służyć ludziom i to chyba był taki moment przełomowy, kiedy zaczęliśmy myśleć, że nie wystarczy tylko pomalować elewacji, ocieplić ją, wymienić okna, ale zacząć myśleć kategoriami potrzeb ludzi i to jest to, co bardzo mocno zagościło w naszej przestrzeni. Ludzie potrzebują czegoś nowego, potrzebują dobrej jakości i my przy tej jakości właśnie jesteśmy. Dzisiaj nagradzamy najlepszą przestrzeń publiczną, ale nagradzamy również wykonawców, architektów, nagradzamy ludzi, którzy to tworzyli - podsumowuje Andrzej Buła.

  Słowa marszałka o potrzebach ludzi i tym, że potrzebują czegoś nowego potwierdzają m.in. inwestycje zrealizowane w Opolu, które zostały nagrodzone w konkursie, a o ich kompleksowości mówiła zastępca Prezydenta Opola Małgorzata Stelnicka.

  - Jeżeli chodzi o przestrzeń na Bolko to jest to ta przestrzeń, którą zgłosiliśmy do nagrody 25-lecia, bo uważamy, iż jest to piękna przestrzeń miasta, w którą inwestujemy regularnie. Park 800-lecia, kładka Halupczoka, obok powstaje też centrum przesiadkowe, ale też na wyspie mamy ogród zoologiczny, który jest bardzo dużą atrakcją i też jest doinwestowywany praktycznie rokrocznie, systematycznie dodajemy tam kolejne elementy, czy krainę bioróżnorodności, czy nowy wybieg dla dużych kotów, a teraz jest budowana nowa atrakcja, czyli akwarium, które miejmy nadzieję, że też będzie zachęcało do odwiedzin nie tylko naszych mieszkańców, ale też gości z i poza województwa opolskiego - podsumowała Małgorzata Stelnicka.

  Przypomnijmy, że celem konkursu Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Opolskiego jest promowanie dobrych wzorów zagospodarowania przestrzeni publicznych miast i wsi w naszym regionie. W ramach tegorocznej edycji oceniane były przedsięwzięcia zrealizowane do końca czerwca tego roku, polegające m.in. na zagospodarowaniu ogólnodostępnych placów, ulic, parków, terenów rekreacyjnych, budynków użyteczności publicznej lub terenów zdegradowanych z przeznaczeniem ich dla celów publicznych. Ponadto, z okazji 25-lecia samorządności województwa, wyłonione zostały inwestycje, mające wyjątkowe znaczenie dla społeczności lokalnej i regionalnej przestrzeni publicznej, zagospodarowanej lub zrewitalizowanej w latach 1998-2023 - Perły Przestrzeni 25-lecia.

  Do tegorocznej edycji konkursu zgłoszono 36 realizacji (9 realizacji w kategorii obiekt użyteczności publicznej, 12 realizacji w kategorii przestrzeń publiczna oraz 15 realizacji do nagrody Perła Przestrzeni 25-lecia).

  Zdjęcie (1/33)

  (UMWO)

  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2023-11-26 11:37:50 [5.173.89.*] id:1667410  
  [moderacja]: Napisał postów [7600], status [VIP] Reputacja
  [moderacja]
  [-5]

  Nick:
  Treść: