• Autor: kam_ila
    • Wyświetleń: 7853
    • Dodano: 2023-11-18 / 11:45
    • Komentarzy: 2

    Tego nie można spuszczać w toalecie! WIK zwraca uwagę na globalny problem

    Być może "Światowy Dzień Toalet" nie brzmi poważnie i zachęcająco, jednak zwraca uwagę na poważny problem. Spółka WIK zobrazowała go na ciekawych grafikach.


    Według danych Organizacji Narodów Zjednoczonych, obecnie 3,5 miliarda ludzi na świecie nie ma dostępu do bezpiecznych warunków sanitarnych, a ponad 400 milionów nie posiada w ogóle dostępu do toalety, zmuszeni są załatwiać swoje potrzeby "na powietrzu".* Dlatego też zapewnienie wszystkim ludziom dostępu do wody i właściwych warunków sanitarnych poprzez zrównoważoną gospodarkę zasobami wodnymi stanowi jeden z globalnych celów zrównoważonego rozwoju ONZ do roku 2030.

    W Światowym Dniu Toalet, obchodzonym 19 listopada, warto zastanowić się zarówno nad globalnymi, jak i lokalnymi aspektami sanitaryzacji. Spółka Wodociągi i Kanalizacja w Opolu corocznie przypomina, dlaczego warto dbać o sieć kanalizacyjną i korzystać z niej zgodnie z jej przeznaczeniem, co ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo i środowisko naturalne. W tym roku WiK w Opolu przeprowadziło ponad 300 interwencji związanych wyłącznie z udrożnieniem i przywróceniem funkcjonalności sieci.

    Długość sieci sanitarnych i ogólnospławnych w Opolu wynosi łącznie 514 km, obejmując 99,9% mieszkańców. Sieć kanalizacyjna została zaprojektowana do przyjmowania przydomowych ścieków, nieczystości sanitarnych oraz papieru toaletowego. Poniżej przedstawiamy kilka podstawowych zasad bezpiecznego korzystania z tej sieci.

    CZEGO NIE WRZUCAĆ DO UBIKACJI?

    1. Ręczniki papierowe, chusteczki nawilżane, pieluchy, tampony, patyczki i płatki kosmetyczne, nici dentystyczne wykonane są z tkaniny, która nie rozpuszcza się w wodzie, pęcznieje i nie ulega rozdrobnieniu. W efekcie prowadzą do zatkania odpływu toalety, pionów kanalizacyjnych oraz poważnie zakłócają procesy technologiczne oczyszczania ścieków. Zapychają oraz blokują urządzenia w sieci, doprowadzając do ich unieruchomienia i uszkodzenia. Przenikają do trudno dostępnych części pomp i maszyn, stanowiąc jedną z najczęstszych przyczyn awarii na terenie opolskich przepompowni.

    2. Obierki, kości, resztki po jedzeniu i gotowaniu przyciągają szczury i powodują zwiększanie ich populacji. Powszechnie wiadomo, że przenoszą choroby oraz powodują szkody w infrastrukturze. Fusy po kawie i herbacie, tłuszcze i oleje pod wpływem zimnej wody tężeją w rurach i zmniejszają ich średnicę. Ponadto substancje te odkładają się na przewodach kanalizacji sanitarnej oraz łączą się z innymi nieczystościami, tworząc nieprzepuszczalną bryłę.

    3. Części garderoby, opatrunki, czyściwa zawierają włókna nierozpuszczalne w wodzie i uniemożliwiają swobodny przepływ ścieków oraz znacznie przyczyniają się do większej awaryjności pomp, na całym odcinku sieci kanalizacyjnej aż do oczyszczalni.

    4. Torby foliowe, prezerwatywy, nakrętki, opakowania po kostkach WC w znacznym stopniu mogą ograniczyć przepustowość i wydajność sieci. Nie rozkładają się w wodzie a zawarty w nich plastik zanieczyszcza środowisko i stanowi zagrożenie dla zwierząt.

    5. Leki, smary, farby, kleje, lakiery, rozpuszczalniki niewłaściwie utylizowane mogą zaszkodzić zdrowiu i życiu ludzi. Zawarte tam związki chemiczne zakłócają i zmniejszają skuteczność biologicznego procesu oczyszczania ścieków, stanowiąc zagrożenie dla organizmów wodnych, żyjących w wodach powierzchniowych i środowiska naturalnego.

    6. Gruz, piach, cement, gips opadają na dno przewodów kanalizacyjnych i tworząc zwartą masę, powodują trudno usuwalne i kosztowne zatory. Stanowią one jedną z głównych przyczyn zalania najniżej położonych odpływów na pionach kanalizacyjnych.

    7. Igły, szpilki, agrafki stanowią zagrożenie dla pracowników usuwających zatory i serwisujących obiekty kanalizacyjne. Ryzyko zranienia i zakażenia zanieczyszczonymi przedmiotami, których nie sposób dostrzec w miejscu awarii, znacząco wzrasta i może skutkować poważnymi konsekwencjami.

    8. Włosy, sierść zwierząt łącząc się w sploty oraz zawijając się w rurach kanalizacyjnych w zbitą masę, stale ograniczają przepustowość i blokują przepływ w sieci aż do całkowitego jej zatkania. Niedopałki papierosów zawierają toksyczne substancje chemiczne, które przenikają do wód gruntowych i szkodzą pożytecznym mikroorganizmom oczyszczającym ścieki w biologicznej części oczyszczalni.

    Zdjęcie (1/5)

    (Fot. WIK Opole)

    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

    2023-11-18 20:53:52 [194.29.182.*] id:1667197  
    [moderacja]: Napisał postów [3401], status [VIP] Reputacja
    [moderacja]
    [-5]

    Nick:
    Treść:
    Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [1]
    2023-11-22 17:18:56 [194.29.182.*] id:1667350  
    KK 35947: Napisał postów [3401], status [VIP] Reputacja
    Prawda boli no nie faryzeusze z moderacji ?:)