- Autor: Dagmara
- Wyświetleń: 2859
- Dodano: 2023-10-16 / 10:40
- Komentarzy: 8
Czy Prezydent powierzy PiS misję tworzenia rządu? Zobacz częściowe wyniki komisji obwodowych
Po niedzielnych wyborach, gdzie sondażowo PiS zdobyło 198 mandatów, a Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga i Lewica łącznie 248, opozycja apeluje do Prezydenta o rozważenie decyzji dotyczącej powierzenia misji tworzenia rządu. Prezydent Andrzej Duda, choć deklarował przestrzeganie tradycji, ma teraz trudne zadanie z uwagi na podział mandatów. Rozmowy koalicyjne mają ruszyć po oficjalnym ogłoszeniu wyników przez Państwową Komisję Wyborczą.
Na godzinę 10.10 częściowe wyniki z 30,13% obwodów głosowania wyglądają następująco:
PIS - 39,9 proc
KO - 26,44 proc.
Trzecia Droga - 14,13 proc.
Lewica - 8,4 proc.
Konfederacja - 7,38 proc.
Bezpartyjni Samorządowcy - 1,87 proc.
Wyniki z 38,59% komisji w Okregu nr. 21(Opolszczyzna):
KO - 31,18 proc. - tu najwięcej głosów Tomasz Siemoniak - 13 624
PIS -28,62 proc. - najwięcej głosów Marcin Ociepa - 13 666
Trzecia Droga - 12,85 proc. - najwięcej głosów Adam Gomoła - 7808
Mniejszość Niemiecka - 10,46 proc.najwięcej głosów- Ryszard Galla - 5645
Lewica - 6,69 proc. najwięcej głosów Marcelina Zawisza - 5701
Konfederacja - 6,59 proc. - najwięcej głosów
Włodzimierz Skalik - 5362
Polska jest jedna - 2,03 proc. - najwięcej głosów Marcin Szkoda - 1316
Bezpartyjni Samorządowcy - 1,58 proc. - najwięcej głosów Maciej Bluj - 508
Aktualizacja:
Wyniki z godziny 13:00 z 51,91 % komisji w Okregu nr. 21 (Opolszczyzna):
KO - 32,50 proc.
PIS -28,70 proc.
Trzecia Droga - 12,94 proc.
Mniejszość Niemiecka - 8,65 proc.
Lewica - 7,13 proc.
Konfederacja - 6,53 proc.
Polska jest jedna - 1,92 proc.
Bezpartyjni Samorządowcy - 1,64 proc
Minister kancelarii prezydenta, Małgorzata Paprocka, już wczoraj wieczorem w Polsat News mówiła o tym, że Prezydent najprawdopodobniej powierzy misję tworzenia rządu ugrupowaniu, które zdobyło najwięcej głosów - czyli PiS. Decyzja ta może budzić kontrowersje, zwłaszcza biorąc pod uwagę ważność wyników wyborów i fakt, że opozycja razem zdobyła większość mandatów.
Prezydent Andrzej Duda wcześniej zaznaczył, że zgodnie z tradycją zwycięskie ugrupowanie otrzymuje mandat do formowania rządu. Jednak, mając na uwadze podział mandatów, ta tradycja staje się wyzwaniem do skonstruowania stabilnego rządu.
Prezydent Andrzej Duda, goszcząc 8 października w "Śniadaniu Rymanowskiego w Polsat News i Interii", został zapytany: "Jeśli wybory wygra Koalicja Obywatelska, czy Pan powierzy Donaldowi Tuskowi misję stworzenia, sformowania rządu?". Na co odpowiedział: "Panie Redaktorze, zwyczajem do tej pory w Polsce zawsze było, że zwycięskie ugrupowanie otrzymywało ten mandat do tego, by formować rząd. Nie sądzę, żeby w tym zakresie coś się zmieniło. To jest dzisiaj moje stanowisko".
Jak wygląda proces tworzenia rządu?
Zgodnie z konstytucją (art. 154 konstytucji), prezydent desygnuje Prezesa Rady Ministrów, który następnie składa skład rządu do akceptacji prezydenta. Następnie prezydent powołuje Prezesa Rady Ministrów i pozostałych członków rządu w ciągu 14 dni od dnia pierwszego posiedzenia Sejmu. Kolejnym krokiem jest przedstawienie programu działania Rady Ministrów ( tzw. exposé) Sejmowi, który musi wyrazić wotum zaufania większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Podkreślić wypada, że prezydent nie jest związany żadnym przepisem co do tego, kogo desygnuje. Może to być dowolna osoba, nie musi być nawet członkiem parlamentu.
Alternatywnym scenariuszem, przewidzianym w konstytucji, jest zgłoszenie kandydata na premiera przez grupę co najmniej 46 posłów. Wybór premiera i zatwierdzenie jego rządu odbywa się wtedy większością bezwzględną w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Prezydent nie ma wtedy prawa odmówić powołania takiego rządu, powołuje tak wybraną Radę Ministrów i odbiera przysięgę od jej członków.
Gdyby w powyższej procedurze nie doszło do powołania Rady Ministrów, na mocy art. 155 Konstytucji, Prezydent w ciągu 14 dni powołuje Prezesa Rady Ministrów i na jego wniosek pozostałych członków rządu oraz odbiera od nich przysięgę. Sejm w ciągu 14 dni od dnia powołania Rady Ministrów przez Prezydenta Rzeczypospolitej udziela jej wotum zaufania większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.
W razie nieudzielenia Radzie Ministrów wotum zaufania także i w tym trybie, Prezydent skraca kadencję Sejmu (co pociąga za sobą automatyczne skrócenie kadencji Senatu) i zarządza wybory do Sejmu i Senatu.
Ostateczne decyzje Prezydenta oraz rozmowy koalicyjne rozpoczną się po oficjalnym ogłoszeniu wyników przez Państwową Komisję Wyborczą, kiedy to politycy będą mogli przystąpić do tworzenia nowej rzeczywistości politycznej w Polsce.
źródło: Polsatnews// PKW.GOV.PL
Wydarzenia pod patronatem portalu
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
DonPedro69: Napisał postów [11148], status [VIP]
Obserwuję dane z PKW i PiS ciągle traci ułamki, reszcie przybywa, zatem może być różnie. A nawet zaskakująco.