• Autor: Dagmara
  • Wyświetleń: 2102
  • Dodano: 2023-09-30 / 20:05
  • Komentarzy: 2

  Od jutra zmiany w Kodeksie karnym: dłuższe wyroki i surowsze kary

  (Fot. Pixabay)

  W niedzielę, 1 października br. Polska wprowadza znaczące zmiany w Kodeksie karnym, obejmujące surowsze kary, dłuższe wyroki, oraz wprowadzenie nowych typów przestępstw. Nowelizacja, dotycząca wszystkich obywateli, zakłada zaostrzenie kar za przestępstwa przeciwko życiu, zdrowiu, oraz wolności seksualnej.

  Jedną z głównych zmian jest podniesienie górnej granicy kary pozbawienia wolności z 15 do 30 lat. Co istotne, likwidowana jest kara 25 lat więzienia, zastąpiona bezwzględnym dożywociem, bez możliwości ubiegania się o przedterminowe zwolnienie.

  Nowelizacja przewiduje także wprowadzenie nowych typów przestępstw. Przyjęcie zlecenia na zabójstwo oraz podjęcie kroków w celu jego realizacji stają się przestępstwami zagrożonymi karą od 2 do 15 lat więzienia.

  Kolejnym wprowadzonym typem przestępstwa jest wymuszenie rozbójnicze, polegające na zmuszaniu innej osoby do oddania mienia poprzez szantaż. Za to przestępstwo grozi kara od roku do 10 lat pozbawienia wolności.

  Zmiany obejmują również kwestie takie jak kradzież tablic rejestracyjnych, która teraz traktowana będzie jako przestępstwo, zagrożone karą do 5 lat więzienia. Uchylanie się od naprawienia szkody wyrządzonej przestępstwem to kolejne przestępstwo, za które grozi kara od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

  Dodatkowo, próg kwotowy kradzieży ulegnie zmianie. Skradzione mienie o wartości do 800 złotych traktowane będzie jako wykroczenie, podnosząc wcześniejszą kwotę z 500 złotych.

  Reforma Kodeksu karnego zaostrza sankcje za poważne przestępstwa na tle seksualnym, w tym czyny pedofilskie.

  Za zgwałcenie dziecka sprawcy będzie grozić od 5 do 30 lat więzienia lub dożywocie. Przed zmianami dolna granica kary wynosiła 3 lata, a górna - zaledwie 15 lat. W przypadkach zgwałcenia dziecka lub popełnienia przestępstwa zgwałcenia ze szczególnym okrucieństwem wyłączono przedawnienie karalności.
  Wprowadzono też nowe typy kwalifikacji gwałtu, za które grozić będzie kara od 3 do 20 lat więzienia.

  Zmiana będzie dotyczyła także kierowców. Surowsze kary dla kierowców, którzy prowadzili pojazdy w stanie nietrzeźwości, mają na celu skuteczne odstraszenie osób decydujących się na wsiadanie za kierownicę po spożyciu alkoholu. Według danych Komendy Głównej Policji, w pierwszym półroczu 2023 roku policjanci zatrzymali ponad 47 tysięcy nietrzeźwych kierowców.

  Po nowelizacji dla "pijanych recydywistów" nie będzie już możliwości orzeczenia kar o charakterze wolnościowym. Zamiast tego, tacy kierowcy będą skazani jedynie na karę pozbawienia wolności. W sytuacji, gdy pijany lub odurzony narkotykami kierowca spowoduje wypadek ze skutkiem śmiertelnym, grozi mu kara od 5 do 16 lat więzienia. Analogicznie, jeśli ofiara dozna poważnych obrażeń, sąd będzie uprawniony do wymierzenia kary od 5 do 20 lat pozbawienia wolności.

  Te zmiany, choć kontrowersyjne, mają na celu zaostrzenie wymiaru sprawiedliwości i przeciwdziałanie przestępczości, tworząc bardziej odstraszający system kar. Warto być świadomym tych nowych regulacji, które dotyczą każdego obywatela Polski.

  źródło:wp.pl/rmf24.pl
  reklama

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2023-10-01 09:42:41 [194.29.183.*] id:1665148  
  ombre: Napisał postów [19937], status [VIP] Reputacja
  Najważniejszą zmianą która powinna nastąpić jest to by sędziowie prokuratorzy policjanci oraz urzędnicy wszelkiej maści ponosili odpowiedzialność za decyzje i działania które podejmują tak jak każdy inny obywatel.

  Nick:
  Treść:
  2023-09-30 23:16:26 [5.184.198.*] id:1665143  
  liberty: Napisał postów [5334], status [Szycha] Reputacja
  Wśród tych nowych pisowskich przepisów znalazłem jeden za który cały PiS a zwłaszcza Pinokio mogą siedzieć 10 lat - wymuszenie rozbójnicze polegającemu zmuszaniu innej osoby do oddania mienia poprzez szantaż - jak inaczej nazwać nakładanie na nas wciąż nowych haraczy pod szantażem ze jak je nie zapłacimy to możemy wszystko odebrane lub siedzieć??? Trzeba zacząć z nimi walczyć ich chorymi przepisami tak samo jak z ta akcja pozwij polityka za niespełnione obietnice wyborcze - jak smiecie poczują na własnej skórze swoje chore przepisy to odrazu otrzeźwieją i zrozumieją ze maja nam służyć a nie my im !!!

  Nick:
  Treść: