• Autor: Dżacheć
  • Wyświetleń: 1354
  • Dodano: 2023-09-20 / 16:07
  • Komentarzy: 0

  Chcieli sprzedać produkt, a zostali okradzeni na blisko 130 000 złotych

  (Fot. KPP Brzeg)

  Blisko 130 000 złotych w ostatnich kilku dniach, straciło trzech mieszkańców powiatu kluczborksiego. Osoby te, na popularnym portalu ogłoszeniowym oferowały różne produkty do sprzedażny. Nieświadomi sprzedający klikali w linki wysłane przez osoby zainteresowane kupnem ich produktów, a tym samym umożliwiali oszustom dostęp do swojego konta. Apelujemy o rozwagę i ostrożność, zarówno podczas zakupów jak i sprzedaży w internecie.

  W ostatnich kilku dniach do kluczborskich policjantów zgłosiły się osoby, które zostały oszukane podczas sprzedaży w internecie. Osoby pokrzywdzone, za pośrednictwem popularnego portalu ogłoszeniowego wystawili różne przedmioty (opony,książki,zabawki,sprzęt elektroniczny) do sprzedaży.

  Ze sprzedającymi skontaktowali się potencjalni kupujący, przekazując informację dotyczącą wypełnienia przesłanego w linku formularza związanego z dostawa towaru. Sprzedający aby sfinalizować transakcję musieli jedynie potwierdzić swoje dane i wypełnić formularz firmy kurierskiej.

  I to był moment, w którym powinna zapalić się czerwona lampka ! Na swoje nieszczęście sprzedający weszli na podlinkowaną stronę i wypełnili formularz podając w nim wszystkie dane, w tym dotyczące karty płatniczej, na którą rzekomo miały być przelane środki. Niedługo później pokrzywdzeni zorientowali się, że zostali okradzeni a łupem oszustów padło łącznie 130 000 zł.

  Przypominamy podstawowe zasady bezpieczeństwa podczas wykonywania transakcji internetowych:

  - zachowajmy czujność zarówno podczas robienia internetowych zakupów, jak i oferując przedmioty na sprzedaż
  nie klikajmy w linki, w szczególności przesłane nam przez nieznane osoby

  - kilkukrotnie upewnijmy się, że jesteśmy na prawdziwej, a nie sfałszowanej stronie internetowej bankowości

  - logujmy się do rachunków bankowych poprzez zaufane aplikacje lub wpisanie nazwy strony internetowej, nigdy poprzez kliknięcie w otrzymany link, który ma przekierować nas na stronę banku

  - nigdy nie udostępniajmy danych, zwłaszcza informacji dotyczących płatności kartą bankomatową oraz logowania na rachunek bankowy, nie podawajmy haseł, pinów, ani kodów dostępu

  - jeśli nie jesteśmy czegoś pewni lub coś budzi nasze wątpliwości zrezygnujmy z wykonania transakcji

  Co zrobić kiedy zostaniesz oszukany?

  Koniecznie skontaktuj się ze swoim Bankiem przez infolinię.​​​​​​​

  Możesz od ręki zastrzec swoją kartę w bankowości lub aplikacji swojego banku. Karta w ten sposób przestanie działać również w Google Pay i Apple Pay.
  reklama

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".