• Autor: OlekG
    • Wyświetleń: 15057
    • Dodano: 2023-09-17 / 10:38
    • Komentarzy: 3

    Stary most kolejowy na Odrze przeszedł do historii

    Z krajobrazu Parku Nadodrzańskiego zniknął most kolejowy przez rzekę Odrę, który został zbudowany w latach 1927-1928. Fragmenty tego historycznego mostu zostaną przeniesione i w przyszłości będzie można je oglądać na opolskim dworcu PKP.


    Robotnicy, pracujący nad remontem linii kolejowej pomiędzy stacjami Opole Główne i Opole Zachodnie, zakończyli już proces rozbiórki starego mostu kolejowego nad Odrą.

    Elementy tej starej konstrukcji obecnie znajdują się na placu budowy i stopniowo są stamtąd usuwane. Most ten był symbolem Opola i został wzniesiony w latach 1927-1928. Był to jedno z najbardziej charakterystycznych obiektów komunikacyjnych w mieście.

    Wcześniej, na tym samym miejscu, istniał most wybudowany w 1844 roku, który został przebudowany dwukrotnie, najpierw w 1866, a potem w 1897 roku. Teraz, PKP Polskie Linie Kolejowe, które przeprowadzają inwestycję, zapewniają, że najbardziej interesujący fragment starego mostu będzie można zobaczyć na placu obok dworca PKP w Opolu. Ma to stać się jedną z atrakcji turystycznych miasta.

    Obecnie trwa już budowa nowego mostu kolejowego, który zostanie przerzucony przez rzekę Odrę w miejscu starego. Biała konstrukcja jest montowana na brzegu, od strony Zaodrza. Rozbiórka starego mostu i budowa nowego są częścią większej inwestycji, obejmującej remont torów i całej infrastruktury kolejowej pomiędzy Opolem Głównym a Opolem Zachodnim.

    W ramach tych prac powstał już jeden nowy most nad Odrą, którym obecnie kursują pociągi, a budowa drugiego jest w toku. Ponadto wybudowano nowe mosty nad Młynówką, Suchodołem i Kanałem Ulgi. Powstały również nowe wiadukty nad ul. Prószkowską i Powstańców Śląskich, a obecnie trwają prace nad nowym wiaduktem nad ul. Krapkowicką. W ramach tych działań, robotnicy wymieniają także tory, sieć trakcyjną oraz urządzenia odpowiedzialne za bezpieczeństwo ruchu pociągów.
    reklama

    Wydarzenia pod patronatem portalu

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    UWAGA!

    W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów i list kandydatów oraz podawanie do wiadomości publicznej wyników przedwyborczych badań (sondaży) opinii publicznej dotyczących przewidywanych zachowań wyborczych i wyniku wyborów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na forum jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej lub wyników przedwyborczych badań (sondaży) opinii publicznej dotyczących przewidywanych zachowań wyborczych i wyniku wyborów może zostać uznana za naruszenie przepisów ordynacji wyborczej oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny w wysokości do 1 000 000 zł.

    Podstawa prawna:
    (Art. 76b, 76c i 77 Ustawy o wyborze prezydenta RP)

    W okresie ciszy wyborczej wpisy mogą być publikowane z opóźnieniem.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

    2023-09-17 17:11:02 [83.4.17.*] id:1664596  
    [moderacja]: Napisał postów [6650], status [VIP] Reputacja
    [moderacja]
    [-5]

    Nick:
    Treść:
    2023-09-17 11:12:19 [178.37.209.*] id:1664592  
    0waldej: Napisał postów [46], status [rozkręca się] Reputacja
    na początku 20 wieku Niemcy zbudowali ten most w rok... szkoda ze redaktor nie przypomniał jak długo już trwają prace budowlane przy konstrukcji nowego mostu. Żenada

    Nick:
    Treść:
    Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [1]
    2023-09-17 13:32:26 [83.26.192.*] id:1664594  
    przemo_opole: Napisał postów [287], status [maniak] Reputacja
    Historia zna więcej takich przypadków. Np. dwa lata budowano "krzywą pałę ryszarda" w Opolu, a cztery lata wiadukt autostradowy Millau. Pierwszy obiekt każdy zna, po szczegóły budowy drugiego odsyłam do wujka G.