• Autor: Dagmara
  • Wyświetleń: 1462
  • Dodano: 2023-09-14 / 12:00
  • Komentarzy: 0

  Rozpoczęcie sezonu 2023/2024 w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu

  Sezon 2023/2024 w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu zapowiada się jako czas niezwykłych i międzynarodowych produkcji, które podniosą trudne tematy, często pomijane w dyskusjach społeczeństwa. Premierowe spektakle otwierają sezon, kładąc nacisk na ważne kwestie.

  We wrześniu na scenie teatru zostanie zaprezentowany spektakl "I'm Nowhere / Znikanie" w reżyserii Norberta Rakowskiego. Ta polsko-hiszpańska produkcja powstaje we współpracy z Teatros del Canal w Madrycie oraz Międzynarodowym Festiwalem Boska Komedia w Krakowie. Spektakl będzie opierać się na nowym tekście Iwana Wyrypajewa pt. "Znikanie" i poruszy temat eutanazji, który jest kontrowersyjny i często pomijany w Polsce. Polska premiera odbędzie się 22 września w Opolu, a premiera hiszpańska planowana jest na początek października.

  W październiku teatr zaprezentuje kolejną międzynarodową produkcję, "The Best European Show" w reżyserii Harisa Pašovića. Teatr Kochanowskiego współpracuje przy tym spektaklu z Teatrem Malta, Słoweńskim Teatrem Narodowym Nova Gorica, Fundacją Teatro Due Parma oraz Narodowym Teatrem Kosowa. Spektakl ten będzie analizować kondycję europejskiego teatru i jego relacje z demokracją. Premiera "The Best European Show" w Opolu odbędzie się 13 października, a kolejne prezentacje planowane są we Włoszech, na Malcie, w Słowenii i Kosowie.

  W nowym sezonie Teatr Kochanowskiego w Opolu prezentuje również utalentowane reżyserki młodego pokolenia. Ola Ciężkowska wyreżyseruje spektakl "INSTRUKCJA DLA PAŃ SPRZĄTAJĄCYCH", który jest portretem współczesnego świata i oddaje głos wykluczonym. Katarzyna Minkowska, znana m.in. z "Syrenarium", wyreżyseruje "BURZĘ" na podstawie dramatu Williama Shakespeare'a.

  Teatr będzie także prowadzić działania edukacyjne, w tym merytoryczne wstępy do przedstawień, warsztaty i wykłady oraz cykl "Gdy rodzice są w teatrze...". Działania edukacyjne będą realizowane w ramach dwóch projektów: "Pryzmaty Teatralne 2023" oraz "Fejk&Hejt", które skupiają się na przeciwdziałaniu przemocy rówieśniczej i edukacji w tej dziedzinie.

  Warto także zaznaczyć, że Teatr Kochanowskiego będzie kontynuował program "MODELATORNIA" skupiający się na działaniach rezydencyjnych.

  Grudzień przyniesie trzecią edycję projektu "Opolska Scena Tańca", który będzie miejscem prezentacji współczesnych prac choreograficznych, wykładów i warsztatów.

  Teatr Kochanowskiego będzie także gospodarzem konkursu "Klasyka Żywa", którego wyniki ogłoszone zostaną na przełomie maja i czerwca.

  reklama

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".