• Autor: OlekG
  • Wyświetleń: 3496
  • Dodano: 2023-09-12 / 09:49
  • Komentarzy: 2

  Jarmark Franciszkański już w ten weekend

  (Fot. Kam_ila)

  Będzie to już 23. edycja tego wydarzenia, podczas którego mieszkańcy będą mieli okazję nabyć autorskie wyroby oraz regionalne produkty. Franciszkanie zorganizują również oprowadzanie po ogrodach klasztornych a także udostępnią do zwiedzania swoje zabytkowe podziemia. Nie zabraknie także akcentów muzycznych i artystycznych.


  Jarmark Franciszkański w Opolu, przyciągający od wielu lat tysiące mieszkańców i turystów, odbędzie się w dniach 16-17 września. Okoliczne ulice prowadzące do Kościoła Franciszkanów wypełnią się kolorowymi straganami i apetycznymi zapachami. To wyjątkowa okazja, aby nabyć niezwykłe wyroby rękodzielnicze i skosztować regionalnych specjałów.

  Jarmark Franciszkański, którego tradycja sięga roku 2000, to wyjątkowe wydarzenie organizowane we współpracy między Klasztorem Ojców Franciszkanów, Urzędem Miasta Opola i Młodzieżowym Domem Kultury w Opolu. Inspiracją do jego powstania były zarówno historyczne wydarzenia, takie jak Wielki Jubileusz Chrześcijaństwa (Milenium), jak i lokalne potrzeby duchowe i materialne społeczności.

  Jarmark Franciszkański, zwany również Dniami Radości Chrześcijańskiej, odbywa się w przestrzeni miasta wokół kościoła i klasztoru braci mniejszych. To coroczne wydarzenie przyciąga rzesze sympatyków opolskiej świątyni. Wielką atrakcją są tu balsamy kapucyńskie, specyfiki ojca Grzegorza Sroki oraz tradycyjny chleb ze smalcem, przygotowywany przez członków opolskiej wspólnoty. Niezwykle popularne są także franciszkańskie krówki-ciągutki.

  Otwarcie Jarmarku będzie miało miejsce w obecności Biskupa Rudolfa Pierskały, Prezydenta Opola Arkadiusza Wiśniewskiego oraz Gwardiana Ojca Lucjusza Wójtowicza. Tradycyjnie podczas tego wydarzenia będzie możliwość zwiedzenia kompleksu klasztornego, który na co dzień jest niedostępny dla zwiedzających, a stanowi jeden z najcenniejszych zabytków miasta. Podczas zwiedzania będzie można zejść do krypt pod prezbiterium kościoła, gdzie spoczywają książęta opolscy, w tym Władysław II Opolczyk, fundator sanktuarium jasnogórskiego, oraz księżna Elżbieta, wnuczka króla Władysława Łokietka. W krypcie znajduje się także najstarszy zachowany na Śląsku wczesnogotycki fresk z 1320 roku, przedstawiający mękę Jezusa, obok którego stoją jego Matka i św. Jan.

  Podczas Jarmarku odbędą się także warsztaty artystyczne dla dzieci i rodziców oraz koncerty. Na scenie pojawią się lokalni artyści, orkiestra dętą ze Szczepanowic oraz zespoły działające w Młodzieżowym Domu Kultury. Wśród gwiazd wieczoru zobaczymy Arkę Noego oraz Kapelę Góralską z Kotlawy, które na pewno wzbogacą atmosferę tego wyjątkowego wydarzenia.

  PROGRAM 23. JARMARKU FRANCISZKAŃSKIEGO

  16 września (sobota)
  scena przy klasztorze:
  14.00 - "ARTYSTYCZNY KALEJDOSKOP" zespoły taneczne i muzyczne z MDK w Opolu
  15.00 - Zespół Pieśni i Tańca OPOLE z MDK w Opolu
  16.00 - Uroczysta inauguracja Jarmarku z udziałem Prezydenta Miasta Opola Arkadiusza Wiśniewskiego, Biskupa Rudolfa Pierskały oraz Ojca Lucjusza Wójtowicza Gwardiana Zakonu
  16.15 - ORKIESTRA DĘTA ze Szczepanowic
  17.00 - Gwardian zakonu Ojców Franciszkanów
  17.15 - "NA SKRZYDŁACH PIEŚNI" kwartet smyczkowego Angelus z udziałem Oskara Koziołka-Goetza (baryton)
  18.15 - Gwiazda Jarmarku "ARKA NOEGO"
  19.30 - ROZKOŁYSZE ROZBAWI...- Studio EM z MDK w Opolu

  kościół oo. Franciszkanów
  20.30 LAUDATI SI,MI SIGNORE - zespół wokalny "Cantores Opolienses pro Musica Sacra" pod dyrekcją Kacpra Kubiaka

  17 września (niedziela)
  kościół oo. Franciszkanów:
  12.00 - uroczysta Msza Św. pod przewodnictwem o. dra Grzegorza Witolda Salamona OFM z Uniwersytetu św. Antoniego w Rzymie, z udziałem Chóru św. Franciszka
  scena przy klasztorze:
  14.00 - laureaci 8 Przeglądu Piosenki Religijnej "Śpiewaj Panu Ziemio cała..."
  15.15 - zespół NSA z Nysy - muzyka uwielbienia
  16.15 - o. dra Grzegorz Witold Salamon OFM o historii wybitnego myśliciela franciszkańskiego bł. Jana Dunsa Szkota
  16.30 - Akademia Tańca SALAKE z Gliwic -taniec irlandzki ,country ,Broadway z gościnnym udziałem Michała Wierzbowskiego ,Mistrza Europy Tap Dance
  17.30 - Kapela góralska Kotlawa z Beskidu Śląskiego
  reklama

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2023-09-12 12:40:28 [88.199.162.*] id:1664415  
  kilu: Napisał postów [77], status [rozkręcił się] Reputacja
  normalnie szał!!!!!!!!!!

  Nick:
  Treść:
  Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [1]
  2023-09-12 12:45:15 [94.75.75.*] id:1664417  
  Krzycho: Napisał postów [4762], status [VIP] Reputacja
  jak co roku :)