• Autor: Dagmara
  • Wyświetleń: 1373
  • Dodano: 2023-09-04 / 20:11
  • Komentarzy: 0

  Alarmujące statystyki wypadków drogowych

  Po zakończeniu tegorocznych wakacji, polska policja ujawniła przerażające dane dotyczące wypadków drogowych. W ciągu tego lata miało miejsce aż 13 216 wypadków, które spowodowały śmierć 1103 osób, a 14 960 zostało rannych. To liczby, które wskazują na ciągle istniejący problem bezpieczeństwa na polskich drogach, zwłaszcza podczas letniego sezonu.

  Tylko w ostatnich dniach wakacji, kiedy to wielu wracało do domów, odnotowano osiem tragicznych wypadków ze skutkiem śmiertelnym, które miały miejsce w różnych regionach kraju: dwa w Wielkopolsce, dwa w okolicach Warszawy, a po jednym na Podlasiu, Podkarpaciu, Śląsku i Małopolsce. To zaledwie kilkadziesiąt godzin, które jeszcze bardziej zwiększyły ogólną liczbę ofiar w tym roku.

  Policja regularnie aktualizuje mapę Polski, prezentując liczbę wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym, informując jednocześnie o szczegółach każdego zdarzenia. To miało na celu zwrócenie uwagi na skalę tego problemu i pobudzenie do refleksji kierowców oraz użytkowników dróg. Jednak mimo spadku liczby wypadków od 2016 roku, polskie drogi wciąż pozostają jednymi z najbardziej niebezpiecznych w Europie.

  Niestety, zaostrzenie kar dla kierowców i zmiany w prawie o ruchu drogowym nie przyczyniły się znacząco do poprawy sytuacji. Warto również zwrócić uwagę, że wakacje 2023 były okresem szczególnie tragicznym na polskich drogach. W lipcu odnotowano 2054 wypadki drogowe z 169 ofiarami śmiertelnymi i 2365 rannymi, a w sierpniu 2025 wypadków, w których zginęły 173 osoby, a 2342 zostały ranne. Tragiczny początek września tylko zwiększa tę smutną bilans.

  Najwięcej wypadków miało miejsce w regionach o dużym natężeniu ruchu, takich jak Mazowsze, Wielkopolska i Łódzkie. Z kolei województwa lubuskie i opolskie były stosunkowo spokojne. Należy jednak pamiętać, że każdy punkt na mapie wypadków oznacza ludzką tragedię. Każde zignorowanie przepisów czy lekceważenie własnego stanu, takie jak senność czy zmęczenie, może przyczynić się do kolejnej tragedii na drodze. I to jest smutna codzienna rzeczywistość w Polsce, gdzie codziennie dochodzi do średnio 58 wypadków drogowych, w których życie traci pięć osób.

  Zobacz interaktywną mapę: Mapa wypadków

  Wraz z rozpoczęciem wrześniowej nauki, policja uruchamia specjalną akcję, której celem jest zapewnienie bezpieczeństwa w okolicach szkół i dla uczniów. W pierwszych dniach szkoły, w pobliżu placówek edukacyjnych, pojawi się zwiększona liczba patroli policyjnych. Funkcjonariusze będą szczególnie uważni na wszelkie nieprawidłowe zachowania uczestników ruchu drogowego, zarówno kierujących pojazdami, jak i pieszych. Będą przypominać kierującym o konieczności zachowania szczególnej ostrożności oraz obniżenia prędkości przed przejściem dla pieszych, aby nie narażać na niebezpieczeństwo osób przechodzących przez tę część drogi lub wchodzących na nią - informuje policja.

  Dodatkowo, prowadzone będą kontrole pojazdów, przy czym nie tylko kwestia parkowania (czy pojazd nie tworzy zagrożenia), ale również prawidłowe przewożenie dzieci będzie poddawane szczególnej uwadze.

  Jednym z stałych elementów działań realizowanych w ramach inicjatywy "Bezpieczna droga do szkoły" będą spotkania policjantów z uczniami, poświęcone bezpieczeństwu w podróży do i ze szkoły. W trakcie tych spotkań, funkcjonariusze będą omawiać zagadnienia związane z obowiązującymi przepisami dotyczącymi ruchu drogowego oraz wskażą najbardziej niebezpieczne miejsca w okolicy szkoły. Ponadto, przypomną o konieczności noszenia elementów odblaskowych - podkreśla policja.
  reklama

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".