• Autor: Dżacheć
  • Wyświetleń: 2619
  • Dodano: 2023-08-29 / 15:14
  • Komentarzy: 0

  2700 zł mandatu oraz 15 punktów karnych - pirat drogowy ukarany przez grupę Speed

  (Fot. KPP Strzelce Opolskie)

  Mandatem karnym w wysokości 2700 złotych został ukarany kierujący, który wyprzedził inny pojazd na przejściu dla pieszych. Ponadto manewr wyprzedzania zakończył za skrzyżowaniem oraz nie zastosował się do podwójnej linii ciągłej. Policjanci z grupy Speed nagrali popełniane wykroczenia, a następnie zatrzymali kierującego do kontroli drogowej. Za niebezpieczne zachowanie na drodze mężczyzna otrzymał 15 punktów karnych.

  Policjanci ruchu drogowego ze strzeleckiej komendy Policji, każdego dnia podczas pełnionej służby zwracają uwagę na zachowania kierujących pojazdami w obrębie przejść dla pieszych. Kilka dni temu, na drodze DW426, funkcjonariusze pełniący służbę pojazdem wyposażonym w wideorejestrator, zarejestrowali zachowanie kierującego, który jadąc lewym pasem ruchu wyprzedzał kolumnę pojazdów, w tym radiowóz nieoznakowany. Jadąc dalej kierowca wyprzedził pojazd ciężarowy na przejściu dla pieszych, po czym manewr wyprzedzania zakończył za skrzyżowaniem, jednocześnie nie zastosował się do znaku poziomowego P-4 "linia podwójna ciągła".

  Dla zobrazowania miejsca popełnienia tego rażącego przewinienia w ruchu drogowym, załączamy zdjęcie przedstawiające dane skrzyżowanie. Daje to obraz tego, na jakie niebezpieczeństwo mógł narazić kierujący innych uczestników ruchu drogowego. Widoczność na tym przejściu dla pieszych oraz skrzyżowaniu jest dodatkowo utrudniona przez gabaryty jadącego pojazdu ciężarowego.

  Popełnione wykroczenie spotkało się ze zdecydowaną reakcją policjantów. Kierowca mercedesa został zatrzymany do kontroli drogowej w związku z popełnionymi wykroczeniami. Policjanci nałożyli na niego mandat karny w kwocie 2700 złotych i 15 punktów karnych.

  Przypominamy, że w połowie 2021 roku obowiązywać zaczęły przepisy między innymi zmieniające zakres obowiązków, jakie ciążą na kierowcach i osobach pieszych właśnie w obrębie przejść dla pieszych. Nowe regulacje prawne w tym zakresie zostały wprowadzone w celu zwiększenia bezpieczeństwa pieszych przekraczających jezdnię. Przepisy te bezwzględnie zabraniają kierującemu pojazdem wyprzedzania pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim (z wyjątkiem przejścia, na którym ruch jest kierowany), a także omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu.

  Ponadto kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na to przejście.

  reklama

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".