• Autor: OlekG
  • Wyświetleń: 1783
  • Dodano: 2023-08-25 / 20:30
  • Komentarzy: 3

  Miasto pozyskało pieniądze na Branżowe Centrum Umiejętności

  (Fot. Dżacheć)

  Ponad 70 mln zł na nowoczesne szkolnictwo zawodowe w województwie opolskim. Centrum rozpocznie działalność edukacyjno-szkoleniową na początku 2025 roku.


  W województwie opolskim powstanie sześć Branżowych Centrów Umiejętności. Logistyka, żegluga śródlądowa i rybactwo śródlądowe, izolacje przemysłowe, prace wykończeniowe, przemysł motoryzacyjny i spedycja to dziedziny, w których nowoczesne placówki będą kształciły kadry na potrzeby rynku pracy w regionie.

  Branżowe Centra Umiejętności to kolejny etap reformy kształcenia zawodowego. Jest to zupełna nowość w systemie oświaty, wykraczająca poza dotychczasowe tradycyjne modele kształcenia, szkolenia i doskonalenia zawodowego. Centra będą zaawansowanymi technologicznie ośrodkami kształcenia, szkolenia i egzaminowania w danej branży. Z ich oferty będą mogli korzystać uczniowie, studenci, nauczyciele, wykładowcy oraz pracownicy branż.

  - Od kilku lat absolwenci szkół podstawowych, w wielu powiatach w Polsce, wybierają w większości szkolnictwo zawodowe. Jeszcze pięć, sześć lat temu większość absolwentów gimnazjów wybierała szkolnictwo ogólnokształcące. Dlaczego? Dlatego, że niszczono szkolnictwo zawodowe w Polsce - mówił minister Przemysław Czarnek podczas wizyty w województwie opolskim.

  - Odbudowa szkolnictwa zawodowego rozpoczęła się z 2016 r., kiedy nastąpiła reforma wprowadzona przez minister Annę Zalewską i minister Marzenę Machałek. Szkolnictwo branżowe w miejsce zawodówek, ktore miały pejpratywne zabarwienie, by nie straszyć, a przyciągać młodzież - podkreślał szef MEiN.

  Minister Przemysław Czarnek zwrócił uwagę na ogromne środki przekazywane na poprawę jakości kształcenia zawodowego. - Przeznaczamy od 9 do 16 mln zł w zależności od tego, jakie jest to centrum, na inwestycje w Branżowe Centrów Umiejętności. Oprócz 1,4 mld zł zapisaliśmy również w prawie oświatowym nową jednostkę Branżowe Centrum Umiejętności po to, żeby zagwarantować beneficjentom również stałe finansowanie tych placówek - dodał minister.

  Szef resortu edukacji i nauki przypomniał, że Branżowe Centra Umiejętności odpowiadają na potrzeby rynku pracy w danym regionie. - Branżowe Centra Umiejętności to nowoczesne ośrodki szkolnictwa zawodowego stworzone na bazie szkoły zawodowej w porozumieniu z organem prowadzącym, ale też w porozumieniu ze szkołą wyższą zawodową i w szczególności z konkretną branżą - dodał.

  W województwie opolskim powstanie sześć nowoczesnych placówek kształcenia, egzaminowania i doskonalenia zawodowego. Podpisane umowy obejmują następujące dziedziny:

  - logistyka - powiat brzeski - 12 mln zł,
  - żegluga śródlądowa i rybactwo śródlądowe - powiat kędzierzyńsko-kozielski - 13,5 mln zł,
  - izolacje przemysłowe - Centrum Szkolenia Zawodowego - prawie 10 mln zł,
  - prace wykończeniowe - powiat nyski - prawie 9,5 mln zł,
  - przemysł motoryzacyjny - miasto Opole - 16 mln zł,
  - spedycja - powiat krapkowicki - ponad 10,5 mln zł.

  reklama

  Więcej zdjęć

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2023-08-26 17:46:37 [217.173.202.*] id:1663664  
  Dynamic: Napisał postów [148], status [wyjadacz] Reputacja
  Na zdjęciach same nieroby z pisu.

  Nick:
  Treść:
  2023-08-26 12:24:47 [217.173.203.*] id:1663658  
  Patryk100: Napisała postów [814], status [rozpisany/na] Reputacja
  Miasto pozyskało... skąd? z Unii Europejskiej, z Niemiec? Przeczytajcie uważnie lemingi! Już nigdy nie wygracie wyborów w naszym kraju!!

  Nick:
  Treść:
  2023-08-26 00:13:25 [188.123.205.*] id:1663653  
  ombre: Napisał postów [19627], status [VIP] Reputacja
  Rzemieślnicy o wysokich umiejętnościach mają teraz po 50-60 lat to jest ostatni dzwonek by przekazali swoją wiedzę i umiejętności następnemu pokoleniu niestety chętnych na to by tą wiedzę posiąść jest coraz mniej.

  Nick:
  Treść: