• Autor: OlekG
  • Wyświetleń: 1899
  • Dodano: 2023-08-21 / 13:00
  • Komentarzy: 7

  Kobiety boją się zachodzić w ciąże. Lewica skanuje opolskie porodówki

  (Fot. Dżacheć)

  Politycy mówili dziś o standardach opieki okołoporodowej. Według Lewicy i Partii Razem, partii rządzącej dobro kobiet nie leży na sercu. Przy haśle "rodzić po ludzku" zmieniło się niewiele.


  Kamila Jarońska, 4. na liście kandydatek do Sejmu opolskiej Nowej Lewicy zaznacza, że działaczki legalnej aborcji publikowały dane z Ministerstwa Zdrowia. - W 2022 roku w województwie opolskim nie wykonano żadnej aborcji. Przypominam, że to legalne w dwóch przypadkach. Dla nowej pani minister normalnością jest, że kobiety umierają na porodówkach i w szpitalach. Dla nas normalnością jest legalna aborcja, dlatego potrzebujemy zmiany prawa i egzekwowania ich - mówi Jarońska.

  Obecnie według polskiego prawa legalna jest jedynie aborcja, gdy życie kobiety jest zagrożone oraz w przypadku ciąży powstałej w wyniki czynu zabronionego. W tym drugim przypadku ciążę przerywać można tylko do 12. tygodnia. Według danych, które przedstawiła na konferencji prasowej posłanka Marcelina Zawisza, kobiety boją się zachodzić w ciążę z różnych powodów, które nie powinny być problemem w 21. wieku.

  - Kobiety się boją rodzić, zachodzić w ciążę również z innych powodów. Na 348 porodówek, 195 nie wykonało żadnego znieczulenia zewnątrzoponowego. W województwie opolskim z takim znieczuleniem jest tylko 3 proc. porodów. Takie znieczulenie redukuje ból czy stres. Kobieta ma większy komfort rodzenia, a z jakiegoś powodu niestety nadal w środku Europy, w 21. wieku takie znieczulenie uznawane jest jako fanaberia - mówi Marcelina Zawisza.

  Przypomnijmy, że w związku z wejściem w życie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 22 października 2020 r. obecnie w Polsce nielegalne jest przerwanie ciąży, gdy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu.

  - Jeśli PiS jest takie prorodzinne, powinno zająć się tematem porodów - dodaje.

  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".