• Autor: News4media
  • Wyświetleń: 2122
  • Dodano: 2023-08-12 / 20:08
  • Komentarzy: 10

  Kradniemy, bo biedniejemy. Szybko rośnie liczba kradzieży w sklepach

  (Fot. iStock)

  Według policji w pierwszym półroczu było ich o 40 proc. więcej niż przed rokiem. Ta liczba może być jeszcze wyższa, bo sklepy, zwłaszcza małe, nie zawsze zgłaszają to policji.

  W pierwszym półroczu 2023 r. - jak podała "Rzeczpospolita" - doszło do 24 tys. przestępstw kradzieży w sklepach. Rok do roku było to o 40 proc. więcej. Z kolei wykroczeń związanych z kradzieżą (kradzieże do 500 zł) było o prawie 22 proc. więcej. Skąd ten gwałtowny wzrost?

  Inflacja wyczyściła nam kieszenie

  - Jedną z głównych przyczyn jest inflacja i szybkie ubożenie Polaków. Ludzie zaczęli częściej kraść, bo nie stać ich na robienie zakupów na takim poziomie jak przed inflacją - powiedział dziennikowi Robert Biegaj z Grupy Offerista. - Polacy zaczęli też kraść rzeczy, które do tej pory masowo nie ginęły ze sklepów.
  A giną - po pierwsze - żywność i wszystko to, co można szybko upłynnić. Po drugie - towary luksusowe, w tym drogie alkohole, perfumy, elektronika. Za tym jednak - jak zauważa Rz - stoją przede wszystkim zorganizowane grupy przestępcze.

  Biegaj wskazuje jeszcze jedną przyczynę kradzieży: kasy samoobsługowe.

  Sieci handlowe niechętnie jednak przyznają się publicznie, ile tracą na kradzieżach. Bo nie chcą pokazywać, że w ogóle są okradane, i "zapraszać" w ten sposób złodziei. Nie chcą też uchodzić za takie, które w ogóle da się okraść.

  Małe sklepy mają trudniej

  Kradzieże sklepowe są dotkliwe przede wszystkim dla małych sklepów.

  - Takich bez zabezpieczeń technologicznych, z małą ilością personelu i bez jasnych procedur działania. Współpraca z wymiarem sprawiedliwości często nie jest łatwa i szybka analiza zysk/strata powoduje zaniechanie działań, co utrwala w społeczeństwie ten proceder- powiedziała w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Anna Czarczyńska z Akademii Leona Koźmińskiego.

  I dodała: - Dla dużych sieci oznacza to wzrost kosztów zabezpieczeń, odejście od modelu samoobsługowego i wzrost zatrudnienia, co dla klientów w konsekwencji oznacza wyższe ceny.
  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".