• Autor: News4media
  • Wyświetleń: 1141
  • Dodano: 2023-07-30 / 08:00
  • Komentarzy: 2

  Wakacyjne skargi Polaków. Jest ich dwa razy więcej niż rok temu

  (Fot. iStock)

  Na biura podróży, na hotele, na linie lotnicze. Polacy wysyłają coraz więcej skarg związanych z wakacyjnymi wyjazdami.

  Jeszcze w styczniu tego roku, na długo przed letnim wypoczynkiem, Urząd Ochrony konkurencji i Konsumentów wysunął zarzuty wobec internetowych sprzedawców ofert wypoczynkowych. Było to pierwsze takie działanie, a urzędnicy stwierdzili, że że ceny w ofertach prezentowanych w serwisie wakacje.pl różniły się od tych prezentowanych na stronach biur podróży, kiedy już klient przeszedł z wakacje.pl na witrynę konkretnego biura.

  - Cena to jedno z podstawowych kryteriów, które bierzemy pod uwagę, planując wyjazd. Przedsiębiorcy mają obowiązek rzetelnie o niej informować, uwzględniać wszystkie jej elementy i dbać o aktualność - ocenił prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

  Spółka takimi zarzutami była zaskoczona i tłumaczyła, że nigdy nie wpływa na ceny o oferty partnerów zewnętrznych. To tylko jeden z przykładów jak można zostać niewłaściwie potraktowanym planując urlop. I co się może zdarzyć w czasie wypoczynku.

  Połowa wakacji

  Zbliża się połowa wakacji i okazuje się, że UOKiK otrzymał już w tym roku 750 skarg na działania firm. A analogicznym okresie 2022 roku było takich sygnałów 366.

  Jak wskazuje UOKiK, dane te zawierają skargi w szerokiej kategorii turystyka i rekreacja. Statystyka obejmuje więc zarówno sygnały dotyczące działań biur podróży, linii lotniczych, jak i np. hoteli, siłowni czy basenów - informuje businessinsider.pl.

  Skargi Polaków dotyczą:

  Linii lotniczych. Az 110 skarg dotyczyła Wizz Air a chodziło o np. opóźnieniami lotów czy opłatę za połączenie z infolinią, co często jest jedynym, szybkim sposobem kontaktu z przewoźnikiem. Tu trzeba przypomnieć, że konsumenci nie mogą ponosić dodatkowych opłat w sytuacji, gdy potrzebują się skontaktować z przewoźnikiem w sprawie zawartej umowy.

  We wpływających do UOKiK sygnałach konsumenci stosunkowo często skarżą się na fizyczny brak rezydenta w hotelu albo na to, że rezydent teoretycznie jest, ale zajmuje się głównie np. sprzedażą wycieczek fakultatywnych.

  Przez ostatnie dwa lata dostaliśmy ponad 50 takich sygnałów - informuje o kolejnych problemach Małgorzata Cieloch, rzecznik prasowy UOKiK.

  Co roku podnoszona jest także kwestia tego, że hotel w kurorcie wygląda inaczej niż w folderze, a jego standard odbiega od obiecywanego. W tym roku jest już 80 sygnałów.

  Tradycyjne skargi

  - zmiany cen przed rozpoczęciem imprezy lub obowiązkiem wniesienia dodatkowych opłat
  - zmiany zasad realizacji transferu pomiędzy obiektem zakwaterowania a lotniskiem
  - zmiany informacji o położeniu, rodzaju i kategorii obiektu zakwaterowania
  - zmiany hotelu, nieadekwatność warunków panujących w hotelu do tego, co biuro podróży deklarowało przed zawarciem umowy
  - problemy z realizacją wycieczek fakultatywnych w ramach imprezy
  - przewlekłość procedury reklamacyjnej
  reklama

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2023-07-30 16:27:52 [178.43.246.*] id:1662778  
  Gaz: Napisał postów [5386], status [VIP] Reputacja
  Taaak pozbierali zaliczki i poszli w siną dal.

  Nick:
  Treść:
  2023-07-30 13:00:59 [94.254.188.*] id:1662773  
  Król Forum: Napisał postów [1832], status [zrobił/a karierę] Reputacja
  Słaba wódka w all ekskjuzmi.

  Nick:
  Treść: